Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Myanmarlı dört komutanın ABD'ye girişi yasaklandı

Myanmarlı dört komutanın ABD'ye girişi yasaklandı

Çarşamba, 17 Temmuz, 2019 - 08:00
Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing (Reuters)

ABD, Arakan eyaletinin kuzeyindeki Müslümanlara karşı cinayet operasyonları da dahil olmak üzere insan haklarına yönelik ihlaller işledikleri gerekçesiyle Myanmar askeri komutasından bazı isimlerin ABD’ye girişini yasakladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı yazılı açıklamada ordu genelkurmay başkanı ve yardımcısının da aralarında bulunduğu 4 askerin ve aile üyelerinin ABD’ye girişinin yasaklandığını bildirdi.
Pompeo açıklamasında şunları söyledi:

“ABD bu açıklama ile Myanmar ordusunun en yüksek komutası karşısında harekete geçen ilk hükümet olacak. Bu kişileri, ağır insan hakları ihlalleri yürüttüklerine dair güvenilir belgelere dayanarak belirledik.”

Söz konusu isimlerin Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing, Genelkurmay Başkan Yardımcısı Soe Win, Tuğgeneral Than Oo ve Tuğgeneral Aung Aung olduğu bildirildi.

Myanmar’daki şiddet olayları nedeniyle yaklaşık 700 bin Arakanlı Müslüman komşu ülke Bangladeş’e sığındı.


Editörün Seçimi

Multimedya