Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump’tan İran ve Türkiye açıklamaları

Trump’tan İran ve Türkiye açıklamaları

Çarşamba, 17 Temmuz, 2019 - 10:45
Washington:Elie Yusuf/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump, başkent Washington’da yaptığı açıklamada, İran’ın Ortadoğu’da istikrarı bozucu eylemlerini defalarca kınadığını, İran’da, rejim değişikliği yapmak istemediğini belirtti ve ekledi: “İran’ın Yemen’den ayrılmasını istiyoruz.”

Trump Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, “İran’da rejimi değiştirmek istemiyoruz. Kesinlikle böyle bir çabamız yok” dedi ve ekledi: “Ancak onların nükleer silah edinmeleri mümkün değil.”

ABD Başkanı Donald Trump, açıklamasında Türkiye’nin S-400 Füze Sistemini almasına da değindi. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 Füze Sistemi alımıyla ilgili olarak Ankara ile görüşmelerin devam etmekte olduğunu söyleyen Trump durumun çok karışık olduğunu söyledi.

Trump, Beyaz Saray’da bakanlar kurulu toplantısı sonrası gazetecilere verdiği demeçte Türkiye’nin 100’den fazla F-35 uçağı almak istediğini ancak Rusya’dan füze sistemi aldığından daha fazla alamayacağını belirtti. Durumun “adil” olmadığını söyleyen Trump, “Türkiye ABD’den Patriot almak istemişti ama ABD satmamıştı” açıklamasını yaptı.

Öte yandan, ABD Savunma Sekreteri Vekili Mark Esper, diplomatik eylemi tercih ederek İran'la savaş istemediğini söyledi. “Şimdi gerginliği azaltmanın yollarını arama zamanı” diyen Esper, İran tehditlerine de sert bir şekilde cevap vermek gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Savunma Bakanlığı'na aday gösterdiği Savunma Bakan Vekili Mark Esper, Başkan Donald Trump yönetimi tarafından Çin ve Rusya’nın artan tehditlerine cevap vermek için belirlediği savunma stratejisini tam olarak desteklediğini belirtti. Esper, ABD’nin, özellikle siber savaş veya bölgesel tehditler karşısında, çeşitli alanlarda savunma yeteneklerinin geliştirilmesini gerektiğinin de altını çizdi.

Esper’in konuşması hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından beğeniyle karşılandı. Senato atamayı onaylamak için bu ayın sonunda halka açık bir toplantı yapması bekleniyor. Mark Esper, 1991 yılındaki Körfez Savaşına katıldı. Esper ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile prestijli West Point Askeri Akademisi'nde okudu ve 1986'da bu okuldan mezun oldular.


Editörün Seçimi

Multimedya