İsrail savaş uçakları Lübnan'ın güneyindeki uçuşlarını yoğunlaştırdı

İsrail savaş uçakları Lübnan'ın güneyindeki uçuşlarını yoğunlaştırdı

Çarşamba, 17 Temmuz, 2019 - 11:15
İsrail savaş uçağı (Arşiv-Reuters)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan Ulusal Haber Ajansı, İsrail savaş uçaklarının bugün Lübnan’ın güneyindeki Hasbaya ve el-Erkub bölgelerinde alçak uçuş gerçekleştirdiğini bildirdi.

Ajans, İsrail savaş uçaklarının güneydeki el-Tüfah ve Nebatiye hava sahalarında saat 10.30’dan bu yana orta irtifada yoğun uçuşlar yaptığını aktardı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu pazar günü yaptığı açıklamada, Hizbullah milislerinin herhangi bir eylemine karşı büyük bir askeri saldırı düzenlemekle tehdit etti.
Netanyahu, hükümetin haftalık toplantısında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Hafta sonu boyunca Nasrallah'ın İsrail’e yönelik saldırı planlarını duyduk. Şu bilinmelidir ki eğer Hizbullah aptalca bir hareketle İsrail’e saldırmaya kalkışırsa, onu ve Lübnan'ı ezici bir askeri güç ile vururuz. Ben, Nasrallah’ın aksine saldırı planlarımızın ayrıntılarını açıklamayacağım. Ancak kendisine sadece yıllarca kazdıkları terörist tünellerini birkaç gün içinde nasıl yıktığımızı hatırlatmak isterim.”

Netanyahu’nun tehdidi, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın açıklamalarının ardından geldi. Nasrallah, bölgede bir savaş başlaması halinde İsrail’in korunamayacağını belirterek “İsrail bölgedeki hiçbir savaşta tarafsız olmayacak. İran’a savaş açılması tüm bölgeye açıldığı anlamına geliyor” ifadelerini kullanmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya