Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Epstein skandalı, İsrail seçim kampanyasının merkezine oturdu

Epstein skandalı, İsrail seçim kampanyasının merkezine oturdu

Perşembe, 18 Temmuz, 2019 - 07:30
İsrail eski Başbakanı Ehud Barak geçen hafta (Tel Aviv)

İsrail eski Başbakanı Ehud Barak, ismini, fuhuş amaçlı insan kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle tutuklanan ABD'li milyarder Jeffrey Epstein ile bir arada kullandığı için İngiltere merkezli Daily Mail gazetesine hakaret davası açacağını duyurdu. Barak, yaklaşan İsrail seçimlerinde Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetini düşürmekte başarısız olması için bu tarz eylemlerin yaşandığını ifade etti.

Haberde, Barak’ın ismi, daha önce bazı ticaret ortaklığı kurduğu Epstein ile birlikte birkaç defa bir arada kullanılıyor. Epstein, reşit olmayan kız çocuklarına yönelik cinsel istismar ve fuhuş ağı oluşturma suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

Ancak Daily Mail gazetesinin haberinde, Barak’ın Epstein ile ticaretin yanı sırsa fuhuş ile ilgili konularda bir ortaklığının olduğunu ifade ediliyor. Haberde yer alan fotoğrafta Barak’ın Epstein’in evine girdiği görülüyor.
Ehud Barak iddiaları reddetti

Gazete, Barak’ın Epstein’in evine girdiği gün en az 4 kadının daha eve geldiğini öne sürdü. Barak’ın bu iddiayı yalanlamasının ardından gazete söz konusu kadınların eve girdiği fotoğrafları yayınladı.

Barak, reşit olmayan kız çocuklarına yönelik istismar ile bağlantısı olduğu yönündeki iddiaları reddetti.

İsrail’deki sağ kesimler “Barak - Epstein skandalı”nı seçim kampanyasının merkezine yerleştirdi. Barak ise hakkında yürütülen kampanyalar üzerine, Epstein ile ticari ortaklık dışında başka bir ilişkisi olmadığını yinelerken, gazeteye iftira ve karalama suçlarından dava açacağını söyledi.

Barak açıklamasında, Netanyahu hükümetini düşürme görevini yerine getirememesi için kendisine “itibar kastı” kampanyası düzenlendiğini ifade etti.
Karşılıklı sert sözler

Epstein’in tutuklanmasının ardından Netanyahu ve Barak, Twitter üzerinden karşılıklı sert açıklamalarda bulundular. Netanyahu, Twitter hesabından Epstein ile Barak arasında bağlantı kurulan haberi paylaşarak, “Medya halen sessiz” diye yazdı.

Barak, Netanyahu’nun paylaşımına “Tanıdığın birinin suç teşkil eden faaliyetlerde bulunduğunu öğrenmek acı verici. İlk olarak Netanyahu şimdi de Epstein” şeklinde karşılık verdi.

Netanyahu, Barak ve Epstein arasındaki ilişkiye dair yaptığı paylaşımlardan birinde, “Son olarak Ehud Barak nasıl 2,5 milyon dolar verdi” ifadesini kullandı.
Olay hakkında

Cinsel taciz suçundan sabıkası olan 66 yaşındaki ABD'li milyarder işadamı Jeffrey Epstein, fuhuş amaçlı insan kaçakçılığı suçlamasıyla 7 Temmuz'da New York'ta tutuklandı. 2007 ve 2008 yıllarında kız çocuklarına cinsel istismar suçlamasıyla yargılanan Epstein, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminde Çalışma Bakanı olan dönemin Miami Başsavcısı Alexendar Acosta ile varılan anlaşma gereği, hakkındaki suçlamaları kabul ederek 13 ay hapis yattıktan sonra serbest bırakılmıştı.

ABD Çalışma Bakanı Alexander Acosta, kız çocuklarına yönelik cinsel istismar suçlamasıyla yargılanan milyarder iş adamı Jeffrey Epstain ile yaptığı anlaşmanın tekrar gündeme gelmesinin ardından yaşanan tartışmalar üzerine geçtiğimiz Cuma günü istifa ettiğini açıklamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya