İngiltere Savunma Bakanı: Hürmüz Boğazı’ndaki ticareti koruma konusunda endişeliyiz

İngiltere Savunma Bakanı: Hürmüz Boğazı’ndaki ticareti koruma konusunda endişeliyiz

Perşembe, 18 Temmuz, 2019 - 11:45
İngiltere Savunma Bakanı Penny Mordaunt (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

İngiltere Savunma Bakanı Penny Mordaunt bugün yaptığı açıklamada, İran ile gemi geçişi üzerine yaşanan gerginliğin ardından ülkesinin, Hürmüz Boğazı’ndaki ticareti koruma konusunda endişeli olduğunu söyledi.

Mordaunt açıklamasında, “Hürmüz Boğazı’ndaki ticaretimizi korumak konusunda endişeliyiz” diyerek, İran’ın gerilim noktalarından geri çekilmesi gerektiğini belirtti. Mordaunt ayrıca, gerginliği azaltmak konusunda istekli olduklarına dair Tahran’a açık bir mesaj göndermenin gerekli olduğunu ifade etti.

Tahran yönetimi ve Batı arasındaki ilişkiler, Cebelitarık’ta Suriye konulu Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını delen İran’a ait bir petrol tankerinin İngiltere tarafından alıkonulmasıyla kötüye gitmişti. Londra, İran’a ait petrol tankerinin İran ile Arap Yarımadası arasındaki boğazda bulunan ve BP petrol şirketi tarafından işletilen 'British Heritage' isimli İngiliz gemisine yakınlaştığını iddia etti.

Öte yandan basında çıkan haberlerde, gemi seyrini gerçekleştiren verilerde İran sularında gezinen bir petrol tankerinin Hürmüz Boğazı’ndan geçtiği esnada kaybolduğu bilgisi yer aldı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri, Washington’un İran Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasından önce İran petrol tankerinin alıkonulduğuna dair şüphelerin olduğunu belirterek, tankerin teknik bir arıza sebebi ile İran limanlarından birine yönelmiş olabileceğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya