Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump: Hürmüz Boğazı'nda İran'a ait bir İHA'yı düşürdük

Trump: Hürmüz Boğazı'nda İran'a ait bir İHA'yı düşürdük

Perşembe, 18 Temmuz, 2019 - 20:30
Washington/Şarku’l Avsat

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) birkaç gün önce Körfez’de bir petrol tankerine alıkoyduğunu açıklamasından birkaç saat sonra ABD Başkanı Donald Trump, Hürmüz Boğazı’nda Tahran’a ait bir insansız hava aracı (İHA) düşürdüklerini açıkladı.

Trump, “USS Boxer, takriben 1000 yard mesafesinde yaklaşan İran İHA'sına ait savunma hareketinde bulunarak imha etti” ifadelerini kullandı.

İHA'nın uzaklaşması için defalarca uyarıldığını belirten Trump, bu durumun, ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait USS Boxer amfibik saldırı gemisi ve mürettebatının güvenliğini tehdit ettiğini belirtti. “İHA hemen imha edildi” diyen Trump, İran'ın tarafından geçekleştirilen bu hareketi Tahran'ın uluslararası sularda çalışma yürüten gemilere karşı attığı kötü niyetli bir provokasyon olarak değerlendirdi.

Trump, yaptığı açıklamada, “Bu, İran'ın uluslararası sularda faaliyet gösteren gemilere karşı kışkırtıcı ve düşmanca davrandığı çok sayıda eylemin en sonuncusu oldu. Tüm ülkeleri, İran’ın dünya ticareti ve seyrüsefer özgürlüğünü engelleme girişimlerini kınamaya çağırıyoruz. Diğer ülkeleri Boğaz’dan geçerken gemilerini korumaya ve gelecekte bizimle çalışmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bu gelişmeden önce DMO tarafından yapılan açıklamada, alıkonulan tankerin 6 bin varil ham petrol yakıt kaçırdığı iddia edilmişti. DMO’ya ait internet sitesi Sepah News tarafından yapılan açıklamada, petrol tankerinin geçtiğimiz Pazar günü Hürmüz Boğazı’nda yer alan Lark Adası’nın güneyinde alıkonulduğu belirtilmişti. Açıklamada, petrol tankerinin adı ve taşıdığı bayrak gibi ayrıntılara yer verilmedi. İran basınında yer alan haberlere göre gemi, Hürmüz Boğazı’nda İngiltere’nin himayesi altında hareket ediyor ve üzerinde bir İngiliz bayrağı bulunuyordu. Ancak Londra hükümeti bu iddiaları yalanladı.

Öte yandan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Frank McKenzie, Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu Komutanı Fahd bin Türki bin Abdulaziz ve Koalisyon Sözcüsü Türki el- Maliki eşliğinde Riyad’ın güneyinde bulunan el-Harc Askeri Üssü’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. McKenzie, İran'ın Suudi Arabistan'daki siviller ve sivil tesislere yapılan saldırılarla ilgili bağlantılarının kanıtlarını doğruladı.


Editörün Seçimi

Multimedya