İbadi ve Haşdi Şabi arasında sözlü gerilim yaşandı

İbadi ve Haşdi Şabi arasında sözlü gerilim yaşandı

Cuma, 19 Temmuz, 2019 - 11:15
Hamza Mustafa/Bağdat

Irak’ın eski Başbakanı Haydar İbadi’nin Haşdi Şabi’ye dair yaptığı açıklamalar örgütün tepkisine neden oldu. İbadi, Haşdi Şabi güçleri içerisinde “hayali savaşçılar” veya “uzaylılar” olduğunu söyledi.
Haydar İbadi söz konusu açıklamaları geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında yaptı:

“Haşdi Şabi heyeti içinden bir müfettiş bana örgütün sahada 60 bin, kâğıt üzerinde ise 150 bin savaşçısının olduğunu söyledi. Savaş tüccarları Haşdi Şabi’yi kendi çıkarları uğruna kullanmak için yoğun çaba sarf ediyor. Aksi takdirde, Haşdi Şabi unsurlarının sayısının barış döneminde artması nasıl izah edilebilir? Kurbanların ve savaşçıların sömürülmesi kabul edilemez.”

Haşdi Şabi’nin Basın Sözcüsü Abdulhadi ed-Derraci dün yaptığı açıklamasında İbadi’nin dile getirdiği sorunun ordu için de söz konusu olduğunu belirtti. Haşdi Şabi üzerinde şüphe oluşturulmak istendiğini söyledi.
Derraci açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Haşdi Şabi içinde ‘uzaylıların’ olduğu veya örgüt gücünün ve pozisyonunun istismar edildiği yönündeki sorunlar, Silahlı Kuvvetler genelindekilerden farklı değil. O zaman neden sadece Haşdi Şabi’ye odaklanılıyor? Neden Haşdi Şabi’nin bir parçası olduğu silahlı güçlerimizin genelindeki bu gerçekliğe yalnızca Haşdi Şabi üzerinde şüphelere yol açacak karalayıcı ve kötüleyici bir üslup yerine yapıcı bir ulusal ruh içinde çözümler aranmıyor?”
Derraci açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Eski başbakanın yurtiçi ve yurt dışındaki Irak düşmanları tarafından bu kampanyalara sürüklenmesine şaşırdık. Özellikle de şehit, yaralı ve kayıp vermeye devam eden, Dini merciin (Ayetullah Ali es- Sistani) çağrılarının büyük bir payı olan tarifsiz fedakârlıklar gösteren, büyük zaferler kazanma yolunda diğer silahlı güçlerimize ve halk güçlerimize katkıda bulunan Haşdi Şabi hususunda…”

Derraci, İbadi’nin başbakan olarak seçilmesi sonrasında sahip olduğu başkomutan sıfatıyla Haşdi Şabi’den birinci dereceden sorumlu yetkili konumuna geldiğine dikkat çekti. Ortada bir ihmal varsa bunun birinci dereden sorumlusunun İbadi olduğunu kaydetti.
Haşdi Şabi’nin eski yöneticisi Kerim Nuri, Şarku’l Avsat’a şu açıklamalarda bulundu:

“İbadi’nin Haşdi Şabi ile olan sorunu yeni değil. Bilakis başbakanlığa geldiği 2014 yılına kadar uzanıyor. Zira iki taraf arasında belirli bazı hassasiyetler olmakla birlikte Silahlı Kuvvetler ile Haşdi Şabi taraflarını birleştirmeye çalıştı. İbadi, bir miktar yanlış anlaşılmayla birlikte uluslararası koalisyonun kendisine katılmasına mesafeli yaklaştığı Haşdi Şabi’nin büyük savaşlara dahil edilmesinde başarılı oldu.”
Nuri, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İbadi, ABD’nin yer almak istemediği bölgelerin büyük bir bölümünü Haşdi Şabi’ye bıraktı. İbadi, yeniden ikinci dönem başbakan olması yönündeki tartışmaların sürdüğü bir dönemde Haşdi Şabi’yi tarafsızlaştırmaya çalıştı. İbadi, Haşdi Şabi ile ilgili bugün duyurduğu bilgileri ikinci dönem de başbakan olma sürecinde açıklamadı. Bu bilgileri ikinci dönem seçildiğinde açıklayacağı varsayılıyordu.”


Editörün Seçimi

Multimedya