Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Merkel: Körfez'deki durum endişe yaratıyor

Merkel: Körfez'deki durum endişe yaratıyor

Cuma, 19 Temmuz, 2019 - 14:45
Angela Merkel, Berlin’deki Hristiyan Demokrat Birliği’nin genel merkezinde konuşuyor (AFP-Arşiv)
Berlin/Şarku’l Avsat

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Körfez’deki durum hakkında endişeli olduğunu belirterek, bölgedeki gerilimden kaçınmak için tüm diplomasi kanallarının kullanılması gerektiğini vurguladı.

Merkel, düzenlediği basın toplantısında, “Bölge için endişeliyim. Diplomatik girişimleri önemli buluyorum. Gerilimi tırmandırmamak için diplomatik her imkan kullanılmalı” yorumunda bulundu.

Körfez bölgesi ve dünyada deniz yolu ile taşınan ham petrolün üçte birine açılan bir geçit olan Hürmüz Boğazı, ABD-İran çatışması zemininde bir gerilim dalgasına tanık oluyor.

ABD Başkanı Donald Trump, yönetime geldiği günden bu yana İran’a karşı bir tavır alarak, Tahran’ı nükleer silah edinme arayışında olmakla suçladı.

Trump, 2015 yılında İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan geçtiğimiz yıl çekildi ve Tahran’a ağır ekonomik yaptırımlar uyguladı. Bunun ardından İran’ın çıkarlarına yönelik tehditlerine karşı koymak için bölgedeki askeri varlığını güçlendirdi.

ABD, Mayıs ayında Hürmüz Boğazı’ndaki dört gemiye ve ardından Umman Denizi’nde iki gemiye düzenlenen saldırıdan İran’ı suçladı. Tahran ise suçlamaları reddetti.

İki ülke arasındaki gerilim, İran’ın 20 Haziran’da ABD’ye ait insansız hava aracını (İHA) düşürmesiyle tırmandı.

Tahran ise geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana, anlaşmadaki ortaklarını çıkarlarını korumaya yönelik önlemler almaya ve anlaşmada kalmaya zorlamak için Viyana'da imzalanan nükleer anlaşma uyarınca bazı yükümlülüklerini azaltmaya başladı.


Editörün Seçimi

Multimedya