Netanyahu, Trump’ın hedef aldığı Kongre üyelerinin ziyaretini engellemeye çalışıyor

Netanyahu, Trump’ın hedef aldığı Kongre üyelerinin ziyaretini engellemeye çalışıyor

Cuma, 19 Temmuz, 2019 - 14:30
Kongre üyesi İlhan Omar (AP)
Tel Aviv/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump’ın kadın Demokrat Kongre üyelerini hedef alarak “Geldiğiniz yere geri dönün” ifadeleriyle ırkçı söylemlerde bulunmasının ardından Tel Aviv yönetimi de konuya dair yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Siyasi kaynaklara göre İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, söz konusu kadın Demokrat Kongre üyelerinin Batı Şeria ve işgal altındaki Doğu Kudüs’e geçişlerinin ve İsrail’e girişlerinin engellenmesi konusunu gündeme getirmeye hazırlanıyor.

Kaynaklar, İlhan Omar ve Rashida Tlaib’in önümüzdeki haftalarda işgal altındaki Kudüs’ü ziyaret etmeyi planladığını ifade ederek resmi başvuru yapmadan önce İsrail’in tepkisini ölçmeye çalıştıklarını aktardı. Netanyahu’nun yardımcıları yaptığı açıklamalarda söz konusu ziyaret için çok istekli olmadıklarını ve girişlerinin reddedilmesi yönünde resmi bir karar verebileceğini kaydetti.

Netanyahu’nun yardımcılarından biri, Omar ve Tlaib’in daha önce İsrail’e karşı sert bir tutum sergilediğini, İsrail karşıtı harekete açık bir şekilde destek verdiğini ve İsrail yasalarının İsrail’in boykotunu destekleyenlerin ülkeye girişi yasakladığını belirtti. Ancak tel Aviv, Kongre üyelerinin girişlerinin engellenmesinin, ABD –İsrail ilişkilerine zarar verebileceği görüşünde. Konunun hassasiyeti ve İsrail’in ABD ile olan ilişkileri ile bağlantısı göz önüne alındığında Netanyahu’nun bu sorunu çözmek zorunda kalacağı kaydediliyor.

Somali asıllı İlhan Omar, çarşamba günü yaptığı açıklamada bir ziyaret planladığını belirterek işgal güçlerinin faaliyetleri ile yakından ilgilendiğini söyledi. Filistin asıllı Tlaib de The Intercept sitesine verdiği demeçte, 1967'de işgal edilen Filistin bölgeleri de dahil olmak üzere tüm ülkeyi ziyaret etmek istediğini söyledi.

Trump, her iki kadın Kongre üyesine de ırkçı söylemlerde bulunmuştu. Geçen salı günü Omar ve Tlaib’in de aralarında bulunduğu 4 Demokrat Kongre üyesini hedef alan Trump, ırkçı açıklamaları nedeniyle büyük tepki çekmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya