ABD'den İran ile bağlantılı şirket ve şahıslara yaptırım

ABD'den İran ile bağlantılı şirket ve şahıslara yaptırım

Cumartesi, 20 Temmuz, 2019 - 10:15
Washington/Atıf Abdullatif

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kitle imha silahlarını yaymak ve dağıtım sistemleriyle ilgili hassas faaliyetler yürütmekle suçladığı santrifüj üreten Iran Centrifuge Technology (TESA) şirketiyle bağlantılı İran, Belçika ve Çinli 12 şirket ve şahsa yaptırım uyguladığı belirtildi. Zenginleştirilmiş uranyum üretiminde en sık kullanılan yöntem santrifüjleme işlemidir.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada, “ABD, İran’ın nükleer programını geliştirmek için yardım aldığı şirketlere ve şahıslara yaptırım uyguladı. Terörizmin dünyadaki ana kaynağı uranyum zenginleştirilmemeli” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın, dün uygulamaya koyduğu karar kapsamında yer alan yaptırımların, söz konusu şirket ve şahısların, ABD’deki mal varlıklarını dondurmak, ülkedeki finansal sisteme erişimlerini engellemek ve internette haklarında kitle imha silahı yaydıkları yönünde haberler çıkarmanın olduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ayrıca “ABD, İran’ın düşük seviyedeki zenginleştirilmiş uranyum stok limitini artırarak, yüzde 3.67’nin üzerine çıkması gibi son zamanlardaki hassas nükleer faaliyetlerini genişletmesini şiddetle kınıyor. İran’ın şu anda, uluslararası topluma şantaj yapmak için şeffaf olmayan bir girişimle, nükleer programının çapını büyütmesinin açıklanabilir hiçbir yanı yok’’ ifadeleri de yer aldı.

Bahsi geçen yaptırım kararı, kitle imha silahlarını, dağıtım sistemlerini ya da müştemilatını dünyaya yayan kişileri hedef alan 13382 sayılı kararname uyarınca alındı.

13382 sayılı kararname Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından 2005 yılında çıkarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya