ABD’nin Afganistan’ın güneyinde düzenlediği hava saldırısında 27 Taliban üyesi öldü

ABD’nin Afganistan’ın güneyinde düzenlediği hava saldırısında 27 Taliban üyesi öldü

Pazar, 21 Temmuz, 2019 - 11:00
Kandahar'daki polis merkezinin yakınındaki Afgan güvenlik unsurları (AFP)
Kabil/Şarku’l Avsat

ABD kuvvetlerinin, Afganistan'ın güneyindeki Kandahar vilayetinde Taliban militanlarına yönelik düzenlediği hava saldırısında 27 Taliban üyesi hayatını kaybederken, 18 kişi de yaralandı. 

Afganistan’da yayın yapan Khaama Press haber ajansının haberine göre, Kandahar polis şefi General Tadin Han Aşakzai, Taliban milislerinin Golestan Vadisi’ndeki üslerine ulaşmasından kısa süre sonra ABD kuvvetleri tarafından hedef alındığını söyledi.

Kandahar’da daha önce Taliban güçlerinin polis merkezine düzenlediği saldırıda aralarında 7 sivilin bulunduğu 12 kişi hayatını kaybetmiş, 40’tan fazlası polis olmak üzere 83 kişi yaralanmıştı. 

Afganistan'daki ABD’li yetkililer ve diplomatlar, Taliban’ın Doha’da ABD elçisi ile yapılan görüşmelerde daha fazla kazanım elde etmek için intihar saldırılarını artırdığını belirtti. Yetkililer, bu saldırıların özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD birliklerini Afganistan’dan çekmeyi planladığını açıklamasının ardından arttığını ifade etti.

ABD komutanları, Demokrasileri Savunma Vakfı'nın (FDD) internet sitesine yaptığı açıklamada, Taliban’ın şehirleri kontrol altına almak ve Afgan ordusunu zayıflatmak amacıyla kara saldırılarını hızlandırdığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya