Fanatik Yahudi gruplar Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

Fanatik Yahudi gruplar Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

Pazar, 21 Temmuz, 2019 - 13:00
Mescid-i Aksa önündeki İsrail kuvvetleri - Arşiv (AFP)
Kudüs/Şarku’l Avsat

Fanatik Yahudi grupların bugün (Pazar) İsrail işgal güçlerinin sıkı koruması altında Mağrib Kapısı tarafından Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediği belirtildi. 

Filistin resmi haber ajansı WAFA, fanatik Yahudi grupların bugün (Pazar) İsrail işgal güçlerinin sıkı koruması altında Mağrib Kapısı tarafından Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini belirtti. 

Filistin merkezli Ma'an Haber Ajansı, sözde “Heykel Örgütleri Koalisyonu” adıyla bilinen fanatik grupların baskın çağrısında bulunmalarıyla eş zamanlı olarak gerçekleşen ve çok sayıda Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa’nın avlusuna düzenlediği baskında 140 Yahudi yerleşimcinin yer aldığı tahmininde bulundu.

Ma'an Haber Ajansı’na göre işgalci İsrail polisi özel birimlerinden unsurlar, dün akşam Mescid-i Aksa’nın avlusunun ortası ve çevresinin yanı sıra Mescid-i Aksa’nın doğu tarafında bulunan Bab’ul Rahme’deki namaz kılınan bölüme ayakkabılarıyla baskın düzenleyerek namaz kılanlara dehşet verici anlar yaşattı.

Öte yandan İsrail Yüksek Mahkemesi bugün (Pazar) Kudüs'ün güneydoğusunda yer alan Sur Baher semtindeki Vadi el-Humus mahallesinde bulunan evlerin yıkımının durdurulması için verilen itiraz dilekçesini reddetti. 

İsrail işgal mahkemesi dilekçeye cevaben bölgenin Beytüllahim’e bağlı birkaç köyü ayıran ayırma duvarına yakın olduğu gerekçesiyle yaklaşık 100 dairenin bulunduğu 16 binanın yıkımı için işgal güçlerine yeşil ışık yaktı. 

Bununla birlikte İsrail işgal güçlerinden çok sayıda unsur bu sabah mahalleye giderek mahalle sakinlerini evlerinden ve yerleşim yerlerinden yaklaşık 500 metre uzak tutacak şekilde bir askeri abluka oluşturdu.

İşgal makamları, Sur Baher semtinde yer alan ve yaklaşık 3 bin dönümlük bir yüzölçümüne sahip olan Vadi el-Humus mahallesi sakinlerine evlerinin yıkım kararı uygulanmadan önce Perşembe gününe kadar süre verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya