Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Brezilya’daki 4 İran gemisi yaptırımlara takıldı

Brezilya’daki 4 İran gemisi yaptırımlara takıldı

Pazar, 21 Temmuz, 2019 - 15:00
Brezilya'nın güneyindeki Imbituba limanının yakınında bulunan iki İran kargo gemisi (AFP)
São Paulo / Şarku'l Avsat

Dökme mal taşıyan 4 İran kargo gemisi Brezilya'dan geri dönmek için yeterli yakıtı alamayabilir. Brezilya resmi petrol şirketinin Petroleo Brasileiro (PETROBRAS), ABD’nin Tahran rejimine yönelik yaptırımları nedeniyle 2 İran bandrollü gemiye yakıt vermemesi sonucu, gübre üretiminde kullanılan karbamid maddesi taşıyan iki geminin mısırla yüklenip geri dönmesi bekleniyor.

Gemi izleme verileri, şu anda Brezilya'nın güneyindeki Imbituba limanının yakınında bulunan MV Dilruba ve Gang gemilerinin, Buand ve Tamra adlı diğer iki İran gemisinin rotasını takip etmesi gerektiğini gösteriyor. Ancak Reuters’ın haberine göre Buand ve Tamra da yakıt ikmali sıkıntısını yaşıyor.

Dört gemi de İran hükümetine ait ve ABD’nin yaptırımlarıyla karşı karşıya. Gemilere karşı yapılan yaptırımlar nedeniyle PETROBRAS, gemilere yakıt satmayı reddediyor. PETROBRAS, yakıtı gemilere satması durumunda, ABD ile yaptığı anlaşmalar nedeniyle yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Mısırla yüklenip Brezilya’dan çıkan Dariabar gemisinin yanı sıra, bu dört gemi, İran hükümeti tarafından açılan yeni bir ticari yolun parçası. İran hükümeti petrol satışlarındaki düşüşü telafi etmek için petrokimyasal ürünlerini satabileceği yeni pazarlar arıyor.

Washington ile Tahran arasındaki gerginlik, ABD’nin Mayıs 2018’de İran’ın nükleer programına ilişkin uluslararası anlaşmadan çekilmesinden ve Tahran'ı ekonomik kazançtan mahrum bırakmak için İran'a karşı ağır yaptırımlar uygulamasından sonra arttı.


Editörün Seçimi

Multimedya