Haşdi Şabi yalanladı: İHA saldırısı yok

Haşdi Şabi yalanladı: İHA saldırısı yok

Pazartesi, 22 Temmuz, 2019 - 08:45
Hamza Mustafa/Bağdat

Irak'ta Haşdi Şabi’ye ait askeri kampa insansız hava aracıyla (İHA) saldırı düzenlendiği iddiasını soruşturmak üzere gönderilen araştırma komisyonu, incelemelerin ardından rapor yayınladı. Raporda yer alan bilgilene göre her hangi bir saldırı söz konusu değil.

Haşdi Şabi Heyeti tarafından görevlendirilen araştırma komisyonu, patlamanın meydana geldiği kampa giderek incelemelerde bulundu.

Irak ordusu ve istihbaratından üst düzey isimlerin de yer aldığı komisyonun raporunda, İHA tarafından herhangi bir saldırının söz konusu olmadığı ve patlamanın içerdeki bir aksaklık nedeniyle katı yakıtın (Kömür, odun vs.) alev almasından kaynaklandığı belirtildi.

Selahaddin'in Amirli nahiyesinde Haşdi Şabi 16. Tugayı'na bağlı Şuheda Askeri Kampı’na Cuma gecesi saat 02:30 sularında kaynağı belirsiz İHA tarafından saldırı düzenlendiği iddia edilmişti.
ABD ve İsrail iddiası

Haşdi Şabi’nin, son 2 gündür kamptaki patlama hususunda sessiz kalması dikkatleri çekti. Bazı çevreler, kampın ABD ve İsrail tarafından bombalandığını iddia etti.

Kanun Devleti Kaolisyonu Milletvekili Mansur Beici, kampa yönelik saldırının ABD tarafından düzenlendiği suçlamasını sürdürdü.
“Kampı uzaydan gelen bir mekik bombalamadı”

Beici, dünkü açıklamasında, “Irak hükümeti, Haşdi Şabi içindeki evlatlarımızın Amerikalılar tarafından hedef alınmasına seyirci kalmaması gerekir. Bu olay kimse için sır değil, Haşdi Şabi kampını uzaydan gelen bir mekik bombalamadı” dedi.
Beici, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı;

“Araştırma komisyonları davayı geciktirmekten başka bir şey değildir. Araştırma komisyonunun baktığı hiçbir davada dişe dokunur bir sonuç çıkmadığını daha önce de tecrübe ettik. Haşdi Şabi kampının hedef alınması tehlikeli ve hassas bir konu. Hükümetin bu konuyu bütün Irak halkına açıklaması gerekir. ABD’nin DEAŞ projesi ile Haşdi Şabi ve güvenlik güçlerimiz içindeki kahraman evlatlarımızı hedef alma planı başarısızlığa uğradı. İşte bugün hükümetin gözü önünde Haşdi Şabi’nin karargâhlarını hedef almaya çalışıyorlar.”


Editörün Seçimi

Multimedya