Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yunanistan: Türkiye'nin sondaj çalışmaları bölgenin güvenliğini tehdit ediyor

Yunanistan: Türkiye'nin sondaj çalışmaları bölgenin güvenliğini tehdit ediyor

Çarşamba, 31 Temmuz, 2019 - 06:15
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias (Reuters)
Atina/Şarku’l Avsat

Yunanistan, Türkiye’yi Kıbrıs çevresinde sondaj çalışmaları yaparak, Doğu Akdeniz’in güvenliğini tehlikeye atmakla suçladı. 

Reuters’ın haberine göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile Atina’da yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere verdiği demeçte, “Türkiye’nin uluslararası hukuka meydan okuyan yasadışı eylemleri, bölgenin güvenliğini riske sokuyor. Bu nedenle kesinlikle kınanmayı hak ediyor” şeklinde konuştu.

1974’te adadaki Türkler ile Rumlar arasında yaşanan çatışma sonrası bölünmenin yaşanmasından bu yana Türkiye ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında diplomatik bir ilişki yok.

Kıbrıs krizine odaklanma konusu, Doğu Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz rezervlerinin keşfedilmesiyle arttı.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs Türk Kesimi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile 9 Ağustos'ta Lefkoşa'da bir araya gelmesi bekleniyor.

Türkiye, Doğu Akdeniz’e iki sondaj gemisi gönderdi. Gemilerden biri, Rum Kesimi ve Avrupa Birliği (AB) tarafından Rum Kesimi’nin münhasır ekonomik bölgesi olarak kabul edilen sularda, diğeri ise Kıbrıs Türk kesimi sularında bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya