Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ekonomik kriz İran’ı para biriminden 4 sıfır atmaya zorladı

Ekonomik kriz İran’ı para biriminden 4 sıfır atmaya zorladı

Çarşamba, 31 Temmuz, 2019 - 11:30
Ekonomik reformların eşlik etmemesi durumunda, para biriminden sıfırların atılması hiçbir şeyi değiştirmiyor (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat

İran medyasında yer alan haberlere göre İran hükümeti, Bakanlar Kurulu toplantısında, Merkez Bankası'nın riyalden 4 sıfır atılması önerisini kabul etti.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Mehr’de yer alan habere göre İran hükümeti, riyalden 4 sıfır atılmasına yönelik yasa tasarısının Bakanlar Kurulu’nda kabul edildiğini belirterek, İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti’nin daha sonra bu karar hakkında detaylı bir açıklama yapacağını ifade etti.

İran Merkez Bankası, yükselen likidite akışını azaltmak ve ABD'nin yaptırımlarının yanı sıra ekonomik kriz nedeniyle görülen enflasyona bağlı olarak riyalin kaybettiği değeri geri kazanmasına yardım etmek amacıyla ulusal para biriminden 4 sıfır atılmasını hedefledi.

Ekonomik reformların eşlik etmemesi durumunda, para biriminden sıfırların atılması hiçbir şeyi değiştirmiyor. Bu durum, banknotların boyutunu veya rengini değiştirmekten pek de farklı değil.

Petrol akışlarını takip eden sektör kaynağına göre İran, Temmuz ayında günde yaklaşık 100 bin varil petrol ihracatı yaptı.

Refinitiv Eikon ise İran petrol sevkiyatlarının günde 120 bin varil ham petrol ihraç ettiğini belirtti.

Washington merkezli danışmanlık firması SPB Energy International'ın analisti Sarah Fahşuri, İran petrol ihracatının bu ay düşmesinin beklendiğini dile getirdi.

İran’ın Haziran ayında günde 400 bin varil petrol ihracatı yaptığına dikkat çeken Fahşuri, şu anda ise bu sayının günde en fazla 225 ila 350 bin varil arasında olduğunu kaydetti.

Küresel büyüme ve talebin yavaşlaması korkusunun yarattığı baskı altında 2019’da petrolün varili 75 dolardan 64 dolara düştü.


Editörün Seçimi

Multimedya