İç korkular ve dış önemler arasında Cezayir’de terörle mücadele

İç korkular ve dış önemler arasında Cezayir’de terörle mücadele

Pazartesi, 5 Ağustos, 2019 - 09:45
(AP)
Londra/Şarku’l Avsat

Cezayir Savunma Bakanlığı’nın terörle mücadele operasyonlarına dair yayınladığı haberler, ülkedeki güvenlik durumu hakkında soru işaretlerine neden oldu. Resmi makamlar, terör faaliyetlerinin düşüşe geçmesine rağmen hala tehdit oluşturduğuna inanıyor.
Sokakların ilgisi

Teröristlerin ortadan kaldırıldığını ilan etmek, Cezayir sokaklarının ilgisini çekmiyor. Kara bir 10 yılın yaş ve kuru her şeyi yakmasından sonra teröristlerin ulusal uzlaşının ardından silah bırakıp sivil hayata tekrar dönmesiyle birlikte terör, Cezayirliler açısından bir tehdit olarak görülmemeye başladı, hatta bazı girişimlere rağmen onları rahatsız etmiyor.

Savunma Bakanlığı, konuya dair aylık sayılara değinirken, Cezayir askeri birliklerinin Haziran 2019’da 6 teröristi yakaladığını, 32 teröristlere destek unsurunu tutukladığını, 11 terörist sığınağını ortaya çıkarıp imha ettiğini, 16 silaha, 11 makineli tüfeğe, 142 bombaya, 10 roketatara, 1 insansız hava aracına ve bir miktar mühimmata el koyduğunu açıkladı.

Bakanlık, söz konusu sonuçların, ordu yüksek komutanlığı tarafından terörizm olgusunu ortadan kaldırmak, tüm Cezayir topraklarında güvenlik ve huzurun tesis edilmesini sağlamak amacıyla sarf edilen çabaları gösterdiğine dikkati çekti.
Savaş devam ediyor

Güvenlik uzmanı Ali el-Vazi, Independent Arabia’dan Ali Yahi’ye yaptığı açıklamada, Cezayir Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan haber ve istatistiklerin, uluslararası bir boyuta sahip olan bu olgu nihai olarak yok edilene kadar ordunun büyük bir kararlılıkla ortaya koyduğu teröre karşı savaşın devamlılığı çerçevesinde geldiğini belirtti.

Bakanlık, Cezayir’in, dünya 11 Eylül 2001 olaylarına uyanana kadar on yıl boyunca yalnız başına terörizmle mücadele ettiğine dikkati çekti. Aktarılana göre bölgesel ve uluslararası açıdan geçerli olan koşullar göz önüne alındığında ordu, tam sınır güvenliğini sağlamak, ülkeyi teröristlerin sızmasından, silah geçişinden ve teröre dair her şeyden korumak için çalıştı.

Cezayir Savunma Bakanlığı, ordunun, terör gruplarının hedeflerini yok etmek için de Cezayir yapımı uçakları kullandığını vurguladı.
Düzenlemeler

Siyasi analist Kemal Zavaki de Independent Arabiye’ye yaptığı açıklamada, Cezayir sokakları için güvenlik haberlerinin önemli olmadığını, ancak Libya ve Sahel bölgesindeki güvenlik durumunun kötüleştiği göz önüne alındığında Güney Avrupa ülkeleri ve komşu ülkeler başta olmak üzere bu haberlerin yabancı çevrelerde büyük ilgi gördüğünü ifade etti.

Yerel düzeyde ise haber ve istatistiklerin, her zamanki gibi korkutma bağlamında geldiğini söyleyen Zavaki, her kriz ve güvenlik patlamasıyla birlikte güvenlik haberlerinin ve terör faaliyetlerinin servis edildiğine dikkati çekti. Kemal Zavaki, terör örgütlerinin artık Cezayir topraklarında bulunmadığını belirtirken, ülkede terörist ideolojileri benimseyen ancak bunları faaliyete dökmeyen bireylerin olduğunu ifade etti.
Olası bir gevşekliğe karşı uyarı

Cezayir ordusu, 2019 yılının, terör gruplarının kalıntılarını yok etme, Cezayir’deki varlıklarını ve faaliyetlerini sonlandırma yılı olacağını ifade etti. Bu durum ise ordunun lojistik ve saha tecrübesiyle olabilir görünüyor.

Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih de askeri kuruluşların liderlerine yaptığı konuşmada, “2019 yılında terör belası ve kalıntıları ülkemizden kazılacak. Bu nihai hedeftir. Dünya, büyük dönüşümler yaşıyor, güvenliği korumak için daha dikkati olmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Bu ifadeler, ordunun, hala ana hedef olan dağınık terör gruplarını yok etme meselesini de ortaya koydu. Genelkurmay Başkanı ayrıca, ülkedeki silahlı grupların faaliyete başlamasının üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen, terörizm ve güvenlik tehditleri meselesinin, Cezayir’deki askeri, güvenlik ve siyasi liderlik açısından bir endişe sebebi olmaya devam ettiği belirtti. Bu endişeler ise ordunun ülkenin iç güvenliğinde pahalıya mal olabilecek herhangi bir gevşekliğe karşı uyarı yapmayı sürdürmesine neden oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya