Cezayirli savcılar, Berberi bayrağı taşıyan göstericiler için 10 yıl hapis cezası talep etti

Cezayirli savcılar, Berberi bayrağı taşıyan göstericiler için 10 yıl hapis cezası talep etti

Salı, 6 Ağustos, 2019 - 11:15
Cezayirli protestocular, protesto alanlarında (Arşiv-Reuters)
Cezayir/Şarku’l Avsat

AFP’nin haberine göre Avukat Kassila Zarkin yaptığı açıklamada, “Bugün müvekkilim Fatisi Nezir ülkenin birliği ve bütünlüğüne zara vermek suçlamasıyla Annaba mahkemesinde hâkim karşısına çıktı. 10 yıl hapis cezası ve 2 bin dinar (bin 500 euro) para cezası talep edildi. Karar önümüzdeki Perşembe günü açıklanacak” ifadelerini kullandı.

41 yaşındaki Fetisi, 5 Temmuz Cuma günü Annaba’da Berberi bayrağını taşıma suçlamasıyla tutuklandı.

Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayed Salih, gösteriler sırasında Cezayir bayrağı dışında başka bir bayrak taşınmaması konusunda uyarıda bulundu. Gösterilerin ardından çoğu başkent Cezayir’de olmak üzere yaklaşık 60 kişi gözaltına alındı. Daha önce gözaltına alınan ve 5 yıl hapis istemiyle 28 Temmuz’da hâkim karşısına çıkan 2 kişi ise 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Avukat Zarkin yaptığı açıklamada, Cezayir bayrağı dışında herhangi bir pankartın kaldırılmasına ilişkin yasal bir hükmün bulunmadığını ifade ederek, Berberiler bayrağının, anayasada olduğu gibi devletin koruması gereken Cezayir kimliği ve kültürünün bir parçası olduğunu söyledi.

Ülkeyi krizden kurtarması beklenen Cezayir Ulusal Diyalog Komitesi, gösteriler sırasında gözaltına alınanların serbest bırakılması da dâhil olmak üzere yöneticilerin yaşanan şiddet olayları karşısında “sakinleştirici” birkaç önlem almadan istenilen sonuca ulaşılamayacağını vurguladı.  

Cezayir’deki geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih, taleplerin hukuksal açıdan inceleneceğini ifade ederek, Genelkurmay Başkanı’nın diyalog için talep edilen önkoşulları kesin bir dille reddettiğini söyledi. Bunun sonucunda komite üyelerinden biri olan ekonomist İsmail Lalmas istifa etti. Ancak Komisyon, Avukat Fatıma Zehra bin Berham’ın da aralarında bulunduğu yeni üyelerin katılımıyla çalışmalarına devam ettiğini ve gözaltı olaylarının yakından takip edildiğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya