​Lübnan’da uzlaşı sağlandı

​Lübnan’da uzlaşı sağlandı

Cumartesi, 10 Ağustos, 2019 - 11:15
Dün Cumhurbaşkanı Mişel Avn başkanlığında düzenlenen ekonomi toplantısına Başbakan Hariri ve Meclis Başkanı Berri de katıldı. (Dalati ve Nohra)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Baabda Sarayı’nda dün gerçekleştirilen beşli toplantıyla, 30 Haziran’da Kabr Şamun bölgesinde gerçekleşen silahlı saldırıyla açılan kriz sayfayı kapandı. Toplantı, İlerici Sosyalist Parti Başkanı Velid Canbolat ile Lübnan Demokrat Partisi Lideri Talal Arslan’ın Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile Başbakan Saad Hariri’nin huzurunda uzlaşmasının ardından yeni bir sayfa açmış oldu. Bugün de Baabda Sarayı’nda kabine toplantısı gerçekleştirilecek.

Uzun süren görüşme “dürüstlük ve uzlaşma” toplantısı olarak nitelendirildi. Meclis Başkanı Nebih Beri alınan kararları gerçekleştirme sözü verirken Canpolat da bu durumdan memnuniyet duyduğunu açıkladı. Katılımcılar iki kişinin ölümü ve onlarca kişinin yaralandığı olayı kınadı. Hariri, Bakanlar Kurulu’nu bugün saat 11’de toplantıya çağırdığı açıklamasında “Bundan böyle vatandaşımıza fayda sağlayacak yeni bir sayfa açtık” dedi. Talal Arslan ise gazetecilere gülümsedi ve sorularına cevap vermeden toplantıdan ayrıldı.

Siyasi kaynakların Şarku’l Avsat’a aktardığı bilgilere göre Beri- Hariri tarafından olgunlaştırılan ve Avn’ın da esnek yaklaşım gösterdiği uzlaşma oturumunun dün sabah,  meclis oturumunun da öğleden sonra yapılması planlanıyordu. Ancak oturum, Arslan'ın girişime cevap vermedeki gecikme nedeniyle dün öğlene kadar ertelendi.

Kaynakların bildirdiğine göre perşembe gününden bu yana uzlaşmaya götüren süreç şu şekilde ilerledi:

Perşembe gecesi Canbolat ve Berri, Hariri’yi ikna etmeye çalıştı ve Hariri, Canbolat’a Adalet Konseyi’ne herhangi bir dosya sunulmayacağına dair güvence verdi. Canbolat da bu konunun siyasi çözüm dışında bir çözümünün olmadığını vurgulayarak endişeleri yatıştırdı. Ve bu uzlaşma, tıkanıklığı gidermek ve hükümeti yeniden harekete geçirmek için bir girizgah oldu.

Sorunun çözümünde esas rolün Hariri’ye ait olduğunu söyleyen kaynaklar, onu Cumhurbaşkanı Avn’ın “çözümün Berri’nin teklif ettiği uzlaşma olduğuna” ikna ettiğini belirtti. Açıklamalara göre Avn, ülkenin bilinmeyen bir sürece girmesini önlemek için uzlaşma yoluyla tüm meseleleri düzeltmeye istekliydi. Hariri de olayları değerlendirdikten sonra uzlaşmaya ikna oldu.

Kaynaklar, temasların Avn ile gece yarısına kadar sürdüğünü hatta Canpolat ile sabaha kadar devam ettiğini belirtti. Hariri’nin Mülteci Bakanı Salih el- Garibi aradığı ve Hizbullah’ın ağırlığını koyarak Arslan’ı durumu halletmeye zorladığını söyledi. Yapılan çalışmalar sonucu Lübnan’da hükümet 40 gün aradan sonra yeniden toplanma kararı aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya