Greenblatt: Trump, Ortadoğu Barış Planı’nı ne zaman ilan edeceğine henüz karar vermedi

Greenblatt: Trump, Ortadoğu Barış Planı’nı ne zaman ilan edeceğine henüz karar vermedi

Salı, 13 Ağustos, 2019 - 11:30
​ABD Başkanı Donald Trump (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, ABD Başkanı Donald Trump’ın, gelecek ay yapılması planlanan İsrail seçimlerinden önce Ortadoğu Barış Planı’nı ilan edip etmeme konusunda henüz bir karar vermediğini açıkladı.

Greenblatt Bloomberg kanalına verdiği röportajda, ABD’nin Batı Şeria’yı yöneten Filistin Otoritesi’ne ilişkin rejim değişikliği peşinde olmadığını ancak Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas ile herhangi bir ilişki kurmaktan kaçınmaya devam edeceğini belirtti.

Jason Greenblatt, “Rejim değişikliği aramıyoruz. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Filistinlilerin lideri, bu yüzden müzakere masasına gelebileceğini umuyoruz. Yalnızca doğrudan müzakereler bu çatışmayı çözecektir. Bu çatışmanın belirli bir şekilde çözülmesini istemek ABD, Avrupa Birliği (AB) veya Birleşmiş Milletler’in (BM) yetkisinde değildir” şeklinde konuştu.

ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi, Ortadoğu Barış Planı’nın içeriğine dair hiçbir açıklama yapmadı.

Greenblatt, Trump’ın söz konusu planı İsrail seçimlerinden önce ilan edip etmeyeceğine veya yeni bir hükümet kuruluncaya kadar bekleyip beklemeyeceğine ilişkin henüz bir karar vermediğini ancak çok yakında bu kararı alacağını ifade etti.

İsrail seçimlerinin 17 Eylül’de yapılması planlanıyor.

Kamuoyu yoklamalarına göre seçimlerde Başbakan Binyamin Netanyahu ile eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz arasında yoğun bir rekabet yaşanacak.

Nisan ayında gerçekleşen seçimden sonra hükümeti kurma görevini üstlenen Binyamin Netanyahu'nun koalisyon hükümeti kurmayı başaramaması nedeniyle parlamento erken seçim kararı almıştı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya