Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Kürt mülteci Boçani'ye Avusturalya'dan bir ödül daha

​Kürt mülteci Boçani'ye Avusturalya'dan bir ödül daha

Salı, 13 Ağustos, 2019 - 12:00
Behruz Boçani (Facebook)
Londra/Şarku’l Avsat

Pasifik Okyanusu'ndaki Manus Adası'nda 6 yıldır gözaltında tutulan Kürt mülteci Behruz Boçani (Behrouz Boochani), ‘Dağlardan başka dost yok’ adlı otobiyografisi ile Avustralya'nın saygın edebiyat ödüllerinden Ulusal Biyografi Yarışması'nda ödüle layık görüldü. Boçani’nin kazandığı bu ödül, otobiyografisiyle bir yılda kazandığı dördüncü ödül oldu.

2013 yılında Avustralya'ya giderken bir mülteci teknesinde yakalanan ve kısa bir süre sonra Manus Adası kampına yerleştirilen Boçani, 2013 yılından beri bu adada bulunuyor. Boçani, İran’dan Kürtlere yönelik baskılar nedeniyle kaçmıştı.

DPA’nın haberine göre Boçani, Yeni Güney Galler Ulusal Kütüphanesi tarafından düzenlenen ödül töreninde ayrıca 17 bin dolar para ödülü kazandı.

Boçani, bu sene içerisinde Victoria Edebiyat Ödülü’nü almaya da hak kazanmıştı.

Boçani’nin yazdığı otobiyografi, yakalanma korkusuyla İran’dan kaçtıktan sonra Endonezya’dan gelen bir mülteci teknesi ile Avusturya’nın Christmas Adası’na kaçarken hükümet tarafından yakalanması ve göçmenlerin tutulduğu Manus Adası’nda alıkonulmasını ele alıyor.

Kitap, mahkumların uğradığı insan hakkı ihlallerinin ayrıntılarını gözler önüne seriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya