Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Trump'ın eleştirisinden sonra gösterime girmeyen 'The Hunt' filminin hikayesi

​Trump'ın eleştirisinden sonra gösterime girmeyen 'The Hunt' filminin hikayesi

Çarşamba, 14 Ağustos, 2019 - 06:30
Filmin fragmanından bir sahne (Universal Pictures)

Amerikalı film şirketi Universal Pictures, 27 Eylül tarihinde vizyona girmesi beklenen korku filmi The Hunt’ı piyasaya sürmeyeceğini açıkladı.

Söz konusu karar, ABD’de tartışmaları da beraberinde getirdi. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde, ülkedeki ırkçılık sorunuyla ilgili yaptığı açıklamada, Hollywood’u hedef göstererek ‘liberal’ nitelemesinde bulunmasının ardından The Hunt filminin gösterime girmemesi dikkat çekti.
The Hunt filminin konusu ne?

Şiddet içerikli film, ABD’nin kırsal bölgelerinden gelen masum insanların ülkedeki sözde elit liberaller tarafından avlanarak akabinde kaçırılmasını konu ediniyor.

Time dergisinde yer alan makaleye göre film, 12 kişinin yaşadıkları yerden uzakta, hiç bilmedikleri bir coğrafyada kendilerini bulmasıyla başlıyor. Karakterler, bu ıssız bölgeye getirilme nedenlerini başta bilmiyorlar. Ancak daha sonradan orada var olma nedenlerinin, ABD’nin kırsal bölgelerinden getirilen ‘sefilleri’ hedef alan bir grup elit liberal tarafından avlanmak olduğunu öğreniyorlar.

2016 yılındaki ABD başkanlık seçimlerinde Demokratların adayı olan Hillary Clinton da, seçim sürecinde Trump'ın destekçilerine atıfta bulunarak ‘sefiller’ ifadesini kullanmıştı.

Filmin fragmanında, bazı karakterlerin Mississippi, Wyoming ve Florida gibi Cumhuriyetçilerin kazandığı eyaletlerden geldiği gösteriliyor.

The Hunt filminin prodüksiyonluğunu, Paranormal Activity, The Cleansing ve bu yıl Oscar kazanan Blackkklansman filmlerinin de prodüksiyonluğunu yapan Palmhouse Productions üstlendi.

Oscar ödüllü aktris Hilary Swank'ında rol aldığı filmin yönetmenliğini Craig Zobel üstlenirken, senaryoyu Lost’un da senaristliğini yapan Damon Lindelof kaleme aldı.
Universal Pictures şirketi The Hunt’ı neden piyasaya sürmedi?

Şirket tarafından yayınlanan resmi açıklamada, Universal Pictures’ın bağımsız film yönetmenlerinin vizyonlarını ve onların yaratıcı planlarını desteklemeye devam edeceği belirtilirken, "Filmi, gösterime sokmak için şu an uygun bir zaman değil" ifadeleri kullanıldı.

Ancak pek çok kişi, Trump'ın Twitter hesabından The Hunt filmini dolaylı olarak eleştirdiği açıklamalarından bir gün sonra filmin piyasaya sürülmesinin engellendiğini ifade etti.

Trump konuya ilişkin açıklamasında, "Gösterime girecek film, kaos yaratmayı hedefliyor. Kendi şiddetlerini yaratıyorlar sonra onunla başkalarını yakmak istiyorlar. Asıl ırkçı onlar ve ülkemiz için son derece tehlikeliler" dedi.

ABD Başkanı Trump'ın açıklaması, geçtiğimiz haftalarda ABD’de meydana gelen silahlı saldırılarla eş zamanlı geldi.
Film hiç gün yüzüne çıkmayacak mı?

The Hunt’ın yapımcılığını üstlenen Palmhouse Productions, filmin gösterime girmemesi kararı hakkında sessizliğini koruyor.

18 milyon dolar harcanarak çekilen The Hunt, 365 milyon dolara mal olan The Avengers gibi şirketin prodüksiyonluğunu üstlendiği diğer filmlere oranla maliyeti oldukça düşük kalıyor.

Yapım şirketinin sessizliğiyle birlikte filmin sinemalarda gösterime girip girmeyeceği ya da ücretli, çevrimiçi platformlara yüklenip yüklenmeyeceği ise halen daha belirsizliğini koruyor.
ABD’de The Hunt’la aynı kaderi paylaşan başka filmler de var mı?

Evet, ülkede yaşanan şiddet eylemlerinin ardından bazı filmlerin gösterimi iptal edilerek ileri bir tarihe ertelenmişti.

Bu filmler arasında 2003 yılının Nisan ayrında gösterime giren uzun metrajlı Phone Booth da yer alıyor. Filmin yönetmenliğini Joel Schumacher’ın üstlenirken başrolde İrlandalı aktör Colin Farrell oynamıştı.

Asıl gösterim tarihi 15 Kasım 2002 olan Phone Booth filmi, ABD’nin başkenti Washington’da meydana gelen keskin nişancı saldırıları nedeniyle 4 Nisan 2003 tarihine ertelenmişti.

NBC kanalında yayımlanan suç ve psikolojik gerilim dizisi Hannibal da 15 Nisan 2013 tarihinde Boston Maratonu'na düzenlenen bombalı saldırı sonrası toplu katliam içeren bir bölümünü kaldırmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya