​Hamaney Husilerin lideri Abdulmelik Husi’nin mektubunu teslim aldı

​Hamaney Husilerin lideri Abdulmelik Husi’nin mektubunu teslim aldı

Çarşamba, 14 Ağustos, 2019 - 08:45
İran’ın dini lideri Ali Hamaney, Husilerin Sözcüsü Muhammed Abdusselam ile görüşmede (AP)
Londra/Şarku’l Avsat

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, Husilerin Sözcüsü Muhammed Abdusselam'ı Tahran'da kabul ederek, Husi lideri Abdulmelik Husi’nin mektubunu teslim aldı.

Hamaney’in resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre İran’ın dini lideri görüşmede, Husi liderinin kardeşi İbrahim Bedreddin Husi’nin öldürülmesi nedeniyle Abdulmelik Husi’ye başsağlığı dileklerinin iletilmesini istedi.

İran’ın dini lideri, sözcü Muhammed Abdusselam’a, Husilerin 5 yıldır yürüttükleri savaşın güçlü bir hükümet oluşumuna yol açacağını ve Yemenliler için ilerleme sağlayacağını söyleyerek, “Yemen’in dini ve etnik çeşitliliği göz önüne alındığında, Yemen’in bütünlüğünün korunması iç diyalog gerektiriyor” dedi.

İran'ın ABD ve Batı karşıtı tutumuyla övünen Hamaney, bu tutumların hoşgörüsüzlük değil, gerçekliğe dayandığını söyleyerek, bunun ABD’li ve Batılı yetkililerin eylemleri sonucunda ortaya çıktığını vurguladı.

Husilerin Sözcüsü Muhammed Abdusselam da Hamaney’e, Husilerin, ‘Velayet-i fakih’ Hamaney’i İslam peygamberi ve İmam Ali çizgisinin bir uzantısı olarak gördüğünü dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya