Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Yeni Delhi: Keşmir'deki kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılıyor

​Yeni Delhi: Keşmir'deki kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılıyor

Çarşamba, 14 Ağustos, 2019 - 10:30
Srinagar sokaklarında konuşlu Hint güvenlik görevlileri (AFP)

Hindistan hükümeti dün, özerkliğin kaldırıldığı Keşmir’de olası bir darbe girişimini engellemek amacıyla telefon hatları ve internet erişimine yönelik yapılan kısıtlamaların ‘kademeli’ olarak kaldırılmaya başlandığını açıkladı.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından resmi Twitter hesabından bölgedeki özerkliğin kaldırıldığının ilan edilmesinden bir gün önce 4 Ağustos'ta sokağa çıkma yasağı getirilen ve tüm iletişim hatları kesilen Cammu Keşmir'deki kısıtlamaların ‘yavaş yavaş hafifletildiği’ belirtildi. 

Sözcünün Fransız Haber Ajansı (AFP) tarafından aktarılan açıklamalarında, yetkililer tarafından yapılan bir değerlendirmenin ardından Cammu Keşmir'in sakin olduğu düşünülen kısmı Cammu bölgesinde düzenli temaslarda bulunduklarını söyledi. Kısıtlamaların hafifletildiğine dair herhangi bir bağımsız kaynaktan doğrulama yapılmazken dün öğleden sonra da Keşmir bölgesinde telefon hatları ve internet erişiminin halen kesik olduğu ortaya çıktı.

Bununla birlikte Sözcü bölgedeki tıbbi kaynaklar ve hastaneler konusunda herhangi bir sıkıntı olmadığını vurgularken bölgedeki ana yolun ‘hala normal akışını’ sürdürdüğü, günlük yakıt ve diğer temel ürünleri taşıyan yaklaşık 100 ağır yük kamyonunun bölgeye giriş yaptığı bildirdi.

Cumhuriyet Başsavcısı K. K. Venugopal, daha önce Yüksek Mahkeme önünde ‘Cammu Keşmir’deki durumun yeniden değerlendirildiğini ve iyileşme işaretleri olduğunu’ söylemişti. Söz konusu Yüksek Mahkeme bu esnada siyasi bir aktivistin Keşmir’deki haberleşme kesintisiyle ilgili şikâyetini değerlendiriyordu.
Pakistan’dan asker uyarısı

Öte yandan Pakistan'ın Washington Büyükelçisi Asad Majeed Han, Hindistan'ın yönettiği tartışmalı bölge Keşmir'de baskı uygulamak için gönderdiği on binlerce asker ve polisin bölgedeki Hintleri daha zor şartlarla karşı karşıya bırakacağını söyledi.

Asad Majeed Han, uyaran bir tonla, İslamabad’ın Afganistan sınırındaki birliklerini geri çekmek zorunda kalarak Keşmir’deki Hindistan ve Pakistan birliklerini ayıran ateşkes hattına gönderilebileceğini, bu durumun da Washington ile Taliban arasındaki barış müzakerelerini karmaşık bir hale getirebileceğini söyledi.

New York Times’ın medya grubuna konuşan Pakistan’ın Washington Büyükelçisi, “Afganistan ve Keşmir iki ayrı konu ve biz onları birleştirmeye çalışmıyoruz” ifadelerini kullandı. Pakistan’ın ABD’nin Taliban ile bir barış anlaşmasına varacağını umduğunu vurgulayan Büyükelçi, İslamabad’ın söz konusu müzakerelere tam destek verdiğinin altını çizdi.

Hindistan’ın Keşmir’i kalıcı olarak ilhak etme girişimlerinin Pakistan’ın en kötü zamanlarına denk geldiğine dikkati çeken Büyükelçi, “İslamabad, yıllarca militanların Afganistan'a girip çıkmalarını önlemek, silahlı grupların Afganistan sınırındaki faaliyetlerini ve bölgede güvenli şehirlerin kurulmasını engellemeye yönelik çabalarını durdurmak için Afganistan sınırındaki güçlerini desteklemeye çalışıyor” şeklinde konuştu.

Temasların en alt seviyeye düşürüldüğü Pakistan ile Hindistan ilişkilerinde daha fazla bozulma yaşanabileceğine işaret eden Pakistanlı Büyükelçi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Keşmir’deki anlaşmazlığı çözmek için Hindistan ile Pakistan arasında arabuluculuk yapma isteğini açıklamasından birkaç gün sonra Hindistan’ın Keşmir ile ilgili attığı adımları ABD’nin yüzüne inen bir tokat olarak niteledi.

Büyükelçi, The Washington Post'ta yazdığı makalede, geçmişte diplomatik çabaların Hindistan ile Pakistan arasındaki gerginliğin azaltılmasına yardımcı olduğuna dikkati çekerek “Bu nedenle, ABD’nin Hindistan ile yapılabileceklerini acilen yapması ve Keşmir'in daha fazla gerginlik ve sorunlara kaymasını engellemesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi. Pakistan’ın ABD’nin Taliban’la ulaşmasına ve pazarlık etmesine yardım ettiğini belirten Büyükelçi, Hindistan, Keşmir'deki tüm iletişimi engellemesi, bölgenin tüm şehirlerinde sokağa çıkma yasağı ilan etmesi ve yüzlerce eylemciyi tutuklamasının ardından ABD Başkan Trump’ın Keşmir sorununu çözmek için Hindistan ile Pakistan arasında arabuluculuk yapma sözünü yerine getirme zamanının geldiğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya