Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Trump: Epstein’in ölümüne ilişkin kapsamlı bir soruşturma istiyorum

​Trump: Epstein’in ölümüne ilişkin kapsamlı bir soruşturma istiyorum

Çarşamba, 14 Ağustos, 2019 - 13:15
ABD’li iş adamı Jeffrey Epstein (AP)

ABD Başkanı Donald Trump dün akşam yaptığı açıklamada, cinsel istismar suçu ile yargılanmayı beklerken New York'taki Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesi'ndeki hücresinde ölü bulunan iş adamı Jeffrey Epstein’in ölümüne ilişkin kapsamlı bir soruşturma istediğini söyledi.

Trump, New Jersey eyaletinin Morristown şehrinde düzenlenen basın toplantısı sırasında, “Söylediğimiz gibi, soruşturma istiyoruz. Tam bir duruşma istiyorum, bu kesinlikle istediğim bir şey. Adalet bakanımızın yaptığı bu. O ayrıntılı bir soruşturma yürütüyor” dedi.

Trump’ın bu açıklaması, Adalet Bakanı William Bar’ın Epstein’in ölümüne ilişkin soruşturma sözü vermesinden bir gün sonra geldi. Bakan, büyük bir servete sahip olan Epstein'in ölümüne ilişkin yetkililere soruşturma emri vererek, en ufak bir gizliliğin kalmayacağını ifade etti.

Öte yandan ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Epstein’in kaldığı hücrede yaşamanı yitirmesinin ardından Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesi'ne ciddi usulsüzlükler sebebi ile ceza verildiği belirtilirken, cezaevi müdürü ve beraberindeki iki görevlinin başka yere tayin edildiği aktarıldı.

Adalet Bakanı Bar, Merkez Hapishanesi'nde uygun güvenliği sağlama konusuna ciddi usulsüzlükler olduğundan bahsederek, gerekli hukuki işlemlerin yapılacağını söyledi.

Geçtiğimiz Pazar günü ABD'de yayın yapan bazı medya organlarında çıkan haberlerde, Epstein’in hücresinde yalnız olduğu ancak her hücrede iki mahkumun olması gerektiği ve her 30 dakikada bir devriye görevi yapılması gerektiği aktarıldı.

66 yaşında olan Jeffrey Epstein geçtiğimiz Cumartesi günü sabah erken saatlerde kaldığı cezaevinde ölü bulundu. İş adamı küçük çocuklara cinsel saldırı suçlaması ile tutuklanarak cezaevine gönderildi. Epstein’in Haziran 2020’de hakim karşısına çıkması bekleniyordu.

6 Temmuz’da tutuklanan iş adamı, 2002 ve 2005 yılları arasında aralarında öğrencilerinde bulunduğu onlarca genç kızın bulunduğu fuhuş ağı suçlaması ile karşı karşıya kaldı.

Cinsel saldırı suçu ile yargılanan iş adamı daha önce 2 Temmuz’da gerçekleştirdiği ilk intihar girişiminde yaralanırken, intihar girişiminden kaçınması için 29 Temmuz’da gözetim altına alındı.

Epstein’in ölüm sebebi henüz açıklanmazken, geçtiğimiz Pazar günü adli tıp doktorları, daha fazla bilgi için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Epstein, suçlu bulunması hâlinde 45 yıl hapis cezası alma riskiyle karşı karşıyaydı.

Jeffrey Epstein’in ölümünün ardından davadaki bir diğer önemli isim olan İngiliz medya devi Robert Maxwell’ın kızı Ghislaine Maxwell ise hakkındaki iddiaları reddetti.

Davadaki bir diğer şüpheli ise Fransız Jean Luc Brunel.


Editörün Seçimi

Multimedya