Abbas diyalog için yeni İsrail hükümetinden umutlu

Abbas diyalog için yeni İsrail hükümetinden umutlu

Perşembe, 15 Ağustos, 2019 - 07:00
İzak Rabin'in torunu, kocası ve Arap milletvekili İsavi Feric ile Abbas’ın olduğu sosyal medyada dolaşan fotoğraf
Ramallah/Kifah Zebun

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’de seçimlerden sonra kurulacak yeni hükümetle diyaloğa geçebilmeyi umduğunu söyledi.

Abbas, Meretz Partisi üyesi Isevi Feric ve eski devlet başkanı İzak Rabin’in torunu Nawa Rotman’ın bulunduğu “Demokrat Kamp” üyeleriyle yaptığı gizli bir toplantıda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in defalarca teşebbüsüne rağmen Netanyahu’yu  Moskova’da görüşme talebini reddetmekle suçladı.

Abbas Netanyahu’ya şu sözlerle yüklendi: “Netanyahu Hamas ile birlik hükümeti kurulup uzlaşma sağlanmasına karşı çıktı ancak Hamas’a milyonlarca dolar ödedi.”

Resmi Haber Ajansının değinmediği Salı günü gerçekleşen toplantıyı İsrail kanalı “Kanal 13” ortaya çıkardı. Kanal 13’e göre, toplantı sırasında Rotman, Abbas’tan Hamas’ın Gazze’de tutukladığı Etiyopya/Falaşa kökenli İsrail vatandaşı olan Avira Mengistu’yu serbest bırakması için adım atmasını istedi ve Abbas bu konuda yardım sözü verdi.

Hamas toplantıyı “şüpheli “olarak nitelendirerek, bu toplantının Filistin fedakarlıklarının hafife alındığı ve İsraille ilişkilerin normalleştirilmesi şekillerinden biri olduğu açıklamasında bulundu. Kurban Bayramı tebriklerini birbirine ileten İsrailli ziyaretçiler, bu görüşmenin Filistin-İsrail çatışmasını seçim gündemine koyulması için gerçekleştirildiğini bildirdi.

Demokratik Kamp, Mavi-Beyaz ve İşçi Partisi’nin seçmenlerinin dikkatlerini çekmek istiyor. Zira bu partilerin siyasi sorunlarla kesinlikle ilgilenmedikleri için hayal kırıklığına uğramış durumdalar. Hem Benny Gantz ve hem de sağ oyları kendine çeken Mavi- Beyaz partisi iki devletli çözümü desteklemeyi reddediyor.  İşçi Partisi ve Amir Peretz daha çok sosyal meseleler üzerinden bir seçim kampanyası yürütüyor.

Abbas ile planlanan bu görüşme gizli olarak düzenlendi. Bu toplantı Ehud Barak’ın 2000 yılının Ekim ayında Arapların öldürülmesiyle ilgili özür dilemek için toplantı düzenlemek istemesinin ardından gerçekleşti. Yeni İsrail seçimlerinde aday olan eski Devlet Başkanı Ehud Barak,  Haaretz Gazetesinde bir Arap milletvekilinin kendisini eleştirilen bir yazı yazmasının ardından, 2000 yılındaki kanlı gösteride 1948 Araplarından 13 kişinin öldürülmesinden dolayı özür dilemişti. Netanyhu’yu devirmeyi ümit eden Barak, 2000 yılında “Toprak Günü” vesilesiyle gösterilerde bulunan hükümetin 13 Arabı öldürdüğünde başkanlık koltuğuna oturmuştu.

Feric ve Rotman, Filistin meselesini yeniden çözmeyi ve İsrail kamuoyunda tartışılan Filistin-İsrail ihtilafına bir çözüm bulmayı umuyorlar. Barak, 19 yıl önce Camp David anlaşmasının “Filistin Devleti’nin karşısında barış yapabilecek ortak yok” açıklamasıyla başarısızlığa uğradığını belirtmesinden dolayı sol kesimden saldırıya uğradı.

Ancak İsrail’de esen rüzgar Abbas, Feric ve Rotman’ın istediğinin aksi yönünde. Kamuoyu yoklamalarına göre Netanyahu liderliğini koruyor, onun hemen ardından Mavi-Beyaz Partisi lideri Benny Gantz geliyor. Seçimden sonra ya bu iki koalisyon hükümeti kuracak ya da “Evimiz İsrail” Partisi lideri Avigdor Liberman ile anlaşmaya varacaklar. Filistinliler daha önce destekçilerine Batı Şeria’nın İsrail’e ilhak sözü veren Netahyahu’nun yeniden iktidara gelmesinde endişeliler.

Netanyahu ve Abbas arasındaki ilişkiler en kötü günlerini yaşıyor. Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye,  İsrail hükümetini Filistin halkına açık bir savaş yapmakla suçladı.

37 ABD'li kongre üyesi ile yaptığı görüşmede İştiyye, İsrail'in Filistinlilere karşı siyasi ve dini bir savaş başlattığını söyledi. İştiyye, İsrail’de şu an Batı Şeria’nın ilhak edilmesini isteyenler ile mevcut durumun kalmasını isteyen kamplar arasında barış kampının aşınıp yok olduğunu belirtti ve “Yüzyılın Anlaşması”nı kabul etmeyeceklerini bir kez daha yineledi.

İştiyye konuklarına, Filistin halkının adalete dayanan bir barış için istekli olduğunu belirtirken ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesiyle barış yolunu baltaladığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya