Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen meşru hükümeti, Suudi Arabistan’ın Aden toplantısını memnuniyetle karşıladı

Yemen meşru hükümeti, Suudi Arabistan’ın Aden toplantısını memnuniyetle karşıladı

Perşembe, 15 Ağustos, 2019 - 09:15
Yemen’in geçici başkenti olan Aden’e bakış (Arşiv-Reuters)
Aden/Şarku’l Avsat

Yemen meşru hükümeti, Suudi Arabistan’ın Aden’deki son gelişmeleri ele almak için Cidde’de acil toplantı çağrısını memnuniyetle karşıladı.

Suudi Arabistan geçtiğimiz Cumartesi günü, Aden’de son gelişmeleri ele almak adına Cidde’de acil toplantı yapılması için Yemen hükümeti ve ilgili tüm taraflara çağrıda bulundu.

Yemen Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed el-Hadrami, Yemen Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yayınlanan açıklamasında, Suudi Arabistan'ın Aden'de gerçekleştirilen darbeye ilişkin toplantı çağrısını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Bakan Yardımcısı açıklamasında, herhangi bir diyaloga başlanmadan önce Arap Koalisyonu'nun Güney Geçiş Konseyi'nin Aden'de kontrol ettiği noktalardan çekilmesini öngören açıklamasına uyulması gerektiğini vurguladı.

Yemen Dışişleri Bakanlığı’nın geçtiğimiz Cumartesi günü Twitter hesabından yapılan açıklamada, Güney Geçiş Konseyi’nin geçici başkent Aden’deki devlet kurumlarına karşı bir darbe gerçekleştirdiği aktarılmıştı.

Hadrami, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye atıfta bulunarak, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Yemen'deki tek geçerli hükümetin belli olduğunu ve ‘meşruiyet olmadan sükunetin olmayacağını’ söyledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından bir kaynak, Cidde'de yapılacak toplantıda, anlaşmazlıkların ve İran tarafından desteklenen başta Husiler olmak üzere tüm terör örgütleri ile mücadele konusunda birlik olmanın ele alınacağını ifade etti.
Arap Koalisyonu: Geri çekilin

Suudi Arabistan’ın acil toplantı çağrısının ardından Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Güney Geçiş Konseyi ve Hizam el-Emni güçlerinin yanı sıra Aden’deki tüm taraflardan kamu ve özel mülkiyetlere zarar verilmeksizin son birkaç gün içerisinde ele geçirilen yerlerden geri çekilmelerini talep etti.

Arap Koalisyonu, Aden’de acil bir ateşkes çağrısı yaparken, ateşkesi ihlal eden taraflara karşı askeri güç kullanılacağını aktardı.

Öte yandan Güney Geçiş Konseyi, Riyad yönetiminin diyalog çağrısı ve ateşkes kararını onayladıklarını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya