Trump istedi Netanyahu iki Kongre üyesini engelledi

Trump istedi Netanyahu iki Kongre üyesini engelledi

Cuma, 16 Ağustos, 2019 - 07:15
Ramallah/Kifah Zebun Washington/Elie Yusuf

İsrail medyası, ABD Kongresi’nin Demokrat ve Müslüman üyeleri İlhan Ömer ve Rashida Tlaib’in beklenen ziyaretleri öncesi İsrail’e girişlerinin yasaklandığını yazdı.

İsrail’de yayın yapan Channel 12 kanalı, İçişleri Bakanı Aryeh Deri’nin aldığı kararı duyururken, Jerusalem Post gazetesi de ABD’li iki siyasetçinin girişine izin verilmesi için dile getirilen taleplere rağmen bu çağrılara itibar etmeyen Bakan Deri’nin yasağı uygulayacağının öğrenildiğini aktardı.

Trump'ın “geldikleri yere dönsünler” dediği göçmenlerin ABD Kongresi'nde 68 temsilcisi var

Axios'un haberine göre ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanlarıyla konuşurken İsrail’i boykota destek veren kişilerin bu ülkeye girişlerinin engellenmesine imkan tanıyan 2017 tarihli kanunun uygulanması gerektiğini söylemesinden yalnızca günler sonra İsrail’den böyle bir haber geldi.

Trump’ın böyle bir görüş bildirdiğine dair haberleri yalanlayan Beyaz Saray Basın Sözcüsü Stephanie Grisham ise “İsrail hükümeti dilediğini yapabilir. Bunlar sahte haberler” demişti.

İsrail yönetimine karşı eleştirileri nedeniyle Trump tarafından sıklıkla “antisemitik” ve “İsrail karşıtı” davranmakla suçlanan Ömer ve Tlaib’in İsrail-Filistin çatışmasına dair daha fazla bilgi sahibi olmak adına 18 Ağustos’ta bu ülkede olması öngörülüyordu.

Filistin meselesindeki tutumundan dolayı İsrail'e karşı oluşturulan "Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar" (BDS) adıyla bilinen harekete destek veren iki Kongre üyesi ayrıca Trump’ın göçmen karşıtı söylemlerine maruz kalan siyasetçiler arasında yer alıyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı ve Kudüs'teki ABD Büyükelçiliği, ziyaretle ilgili olarak koordine halinde olmadıklarını ve İsrailli herhangi bir yetkili ile resmi bir toplantı düzenlenmediklerini bildirdi.

Şunu da belirtmekte fayda var ki; yurtdışından gelen hiç kimse İsrail Ben Gurion Havaalanı veya Ürdün sınırındaki İsrail Allenby Köprüsü dışında Filistin topraklarına giriş yapamıyor.

Tlaib ve Ömer, Filistin yanlısı bir hareket olan İsrail'e karşı boykot hareketini destekleyen Demokratik İlerici Kanat'tan Kongreye seçilen ilk Müslüman kadınlar.

İsrail İçişleri Bakanı, boykot destekçilerinin İsrail'e girmesini yasaklayan yasayı temel alarak milletvekillerinin girişini engelledi.

İsrail, 2017'de “bilinçli olarak İsrail'e boykotu çağrısı yapan” yabancıların bölgelerine girmesini önleyen tartışmalı bir yasa çıkardı. Ancak Dışişleri Bakanlığı, politikacıların ve hükümet yetkililerinin diplomatik tepki korkusu nedeniyle bu yasadan muaf tutulmasını önerdi.

Trump'ın ve iki milletvekilinin pozisyonları nedeniyle, İsrail durumla başa çıkmak için bir alarm durumunda bulunuyor. İlk başta, İsrail milletvekillerinin ziyaretlerine izin verdi ve İsrail'in ABD Büyükelçisi Ron Dermer izin verileceğinin açıklamasının ardından ziyaretin programı ve pozisyonları hakkında ateşli bir tartışma yapıldı.

Salı sabahına kadar İsrail’in Amerika’ya olan saygılarından dolayı bu iki milletvekilinin girişine engel çıkarmayacağı düşünülüyordu. Trump’ın bu kararı eleştirmesine rağmen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu son kararı almadan önce bakanlarıyla görüştü.

Ancak İsrail’in konumunun değişmesi iki milletvekilinin Filistin hükümetini ziyaret edeceği bilgisini edindikten sonra oldu ve İsrailli yetkili mevcut haliyle ziyaretin engellenme eğiliminin açık olduğunu söyledi.

Şarku’l Avsat’ın haberine göre Netanyahu’nun yetkililerle yaptığı toplantıda, eğer ziyaret gerçekleşirse İsrailli yetkililerin gezide Filistinli yetkililere eşlik etmemesi gerektiği zira bu durumun Filistin’in bu topraklarda meşruiyetini tanımak anlamına geleceği belirtildi.

İsrail’in bu kararının Demokratlarla yeni bir savaş başlatması anlamına geliyor. Washington Post’un haberine göre, Demokratlar Netanyahu ile yeni bir savaşa hazırlanıyor. Demokratlar liderler ve bazı İsrail yanlısı gruplar inançlarından dolayı iki Kongre üyesinin İsrail’e girmesinin engellenmesi konusunda uyarıda bulundular.

43 yaşındaki Tlaib Batı Şeria'da bir köyde doğdu. ABD vatandaşı olan İlhan Ömer'in kökenleri, göç ettiği Somali'den geliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya