Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Yemen Cumhurbaşkanı Danışmanı: İsyanın sürmesi hükümeti zayıflatıyor

​Yemen Cumhurbaşkanı Danışmanı: İsyanın sürmesi hükümeti zayıflatıyor

Cuma, 16 Ağustos, 2019 - 11:15
Yemen Cumhurbaşkanı Danışmanı Dr. Muhammed el-Amiri
Riyad/Abdulhadi Habtur

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi’nin danışmanı Dr. Muhammed Amiri, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte Yemen’deki Güney Geçiş Konseyi isyanının devam etmesi halinde meşru hükümet ve Koalisyon’un gerek askeri gerek siyasi savaşta zayıflayacağı uyarısında bulundu. Yetkili, eğer durum normale dönmez ve uluslararası meşruiyete sahip hükümet geçici başkent olan Aden’de yönetimi sağlayamazsa bunun büyük bir sıkıntıya sebep olacağını ve bu durumum Husilerin yenilmesine engel oluşturacağını belirtti.

Danışman, meşru hükümetin Suudi Arabistan’ın Yemen’de işlerin normal seyrine dönmesi için yaptığı çabalara güvendiğini belirterek “Suudi kardeşler olayları daha iyi bilir ve değerlendirebilir” ifadesini kullandı.

Amiri, Kral Selman ile Yemen Cumhurbaşkanı Hadi arasındaki toplantının olumlu geçtiğine işaretle ulusal sabiteleri, Yemen’in birliğini, güvenlik ve istikrarını ve İran destekli Husilerin bu istikrara yönelik ihlallerini ortaya koydu. Amiri açıklamasında şunları söyledi:

“Toplantının geçici başkent Aden’deki düzensizliği gidermek ve meşru hükümete boyun eğmeyen grup ve kamplar sorununu çözmek için bir fırsat olacağı umuyoruz. Barışçıl bir yolla olduğu sürece herhangi siyasi bir tarafa verilecek haklar sorun olmayacaktır. Ancak Husilerin yaptığı gibi bir şiddet de tamamen reddedilmelidir.”

Yemen Cumhurbaşkanı Danışmanı, meşru hükümete yönelik geçici başkent Aden’de, Güney Geçiş Konseyi’nin yaptıklarını isyan olarak nitelendirdi. Yemen hükümeti ve Güney Geçiş Konseyi arasında patlak veren çatışmalar, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve diğer devlet kurumlarının ele geçirilmesi ile sonuçlanmıştı.
Amiri açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Güvenlik güçlerine paralel olarak birtakım silahlı güç ve kampın kurulması önceki dönemde siyasi güçler tarafından sürekli olarak uyarı almıştı. Herkes Aden’deki hükümetin görevine geri dönmesinin gerekliliğini söylüyordu. Tüm bu olanlar yalnızca Husilerin projesine ve Koalisyon’un hedeflerini engellemeye yarıyor.”

Meşru hükümet Sözcüsü Racih Badi, geçici başkent Aden’in şu anda silahlı bir isyana tanık olduğunu söyleyerek bu nedenle hükümetin rutin görevlerini yerine getirmesinin zor olduğunu belirtti. Ayrıca Güney Geçiş Konseyi’nin gerçekleştirdiği tutuklama ve sivillere yönelik insan hakları ihlallerinin de gerilimi tırmandırdığını kaydetti.

Aynı bağlamda meşru hükümetin İletişim Bakanı Muammer el-İryani de bakanlığa bağlı basın organlarından bakanlık haricinde herhangi bir kuruluşun çağrısını kabul etmemelerini istedi. Yapılan değerlendirmeler söz konusu talebin nedeninin Güney Geçiş Konseyi’nin basından istekleri olduğu yönünde.


Editörün Seçimi

Multimedya