​Trump, Grönland'ı Danimarka'dan satın almak istiyor iddiası

​Trump, Grönland'ı Danimarka'dan satın almak istiyor iddiası

Cuma, 16 Ağustos, 2019 - 11:45
ABD Başkanı Donald Trump (AP)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD basınına göre ABD Başkanı Donald Trump, danışmanları ile Danimarka'nın parçası olan Grönland'ı satın alma fikrini görüştü.

Reuters’a bilgi veren kaynaklara göre Kuzey Atlantik ile Arktik Okyanusu arasında yer alan Danimarka’nın özerk bölgesi Grönland’ı satın alma fikri bazı danışmanlar arasında şaka olarak yayıldı ama bazıları bunu daha ciddiye aldı.

New Jersey’in Bedminster şehrinde bulunan Trump Ulusal Golf Kulübü'nde tatilde bulunan Trump, Eylül ayı başlarında Danimarka'ya ziyarette bulunacak. Ancak, Grönland konusunun Trump’ın  Danimarkalı yetkililerle yapılacağı görüşmelerin bir parçası olacağına ilişkin herhangi bir gösterge yok.

ABD, Grönland'ı satın almakla ilk kez ilgilenmiyor.

ABD eski Başkanı Harry Truman, 1946 yılında 2,1 milyon kilometrekarelik Grönland’ı 100 milyon dolar karşılığında satın almak istemiş ancak Danimarka bu teklifi geri çevirmişti.

ABD’nin Grönland’ın kuzeybatısında Pituffik Havaalanı olarak bilinen Thule Hava Üssü bulunuyor.

Kuzey Atlantik ve Kuzey Kutbu arasındaki yer alan 56 bin nüfusa sahip Grönland, dış politika, savunma ve para politikası konularında hala Danimarka’nın sorumluluğu altında olmasına rağmen özerk bir ülke.

Grönland, Danimarka'dan yılda yaklaşık 560 milyon dolar yardım alıyor ve bu da ada gelirinin yarısından fazlasını oluşturuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya