Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye'nin 'güvenli bölge' planında bir değişiklik yok

Türkiye'nin 'güvenli bölge' planında bir değişiklik yok

Cumartesi, 17 Ağustos, 2019 - 07:45
Ankara/Said Abdurrezzak

Türkiye Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölgeyle ilgili koordinasyonu sağlamak üzere Türkiye ile ABD arasında Akçakale’de kurulacak olan ortak operasyon merkezinin hazırlıklarına başlandığını duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile koordineli tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye ilişkin Türkiye'nin daha önce açıklanan ve halen geçerliliğini koruyan görüşlerinde herhangi bir değişiklik olmadığını bildirdi. Bakanlık konuyla ilgili sosyal medyada dolaşan haberlerin doğru olmadığına dikkat çekerek “Zamanı geldiğinde ABD ile koordineli olarak yürütülen faaliyetler hakkında açıklama yapılacağı” bilgisini verdi.

Türkiye, “güvenli bölge”nin 30 ila 40 kilometre derinliğinde ve 460 kilometre uzunluğunda olmasını isterken ABD, Türkiye'nin “meşru” güvenlik gereksinimlerini karşılamak için 10 ila 15 km derinliğinde ve 140 kilometre uzunluğunda güvenli bölge kurulması önerisinde bulunuyor.  Türkiye ayrıca Washington’ın desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) bölgeden tahliye edilmesini ve ağır silahlarının çekilmesini talep ediyor.

Pentagon Sözcüsü Sean Robertson, "ABD’nin Türkiye ile kuzeydoğu Suriye’de güvenli bir alan kurma konusundaki anlaşması nihai değil. İki ülke yetkilileri arasındaki görüşmeler halen devam ediyor" dedi. ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmanın önemine dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Ankara’nın ABD tarafından herhangi bir oyalamaya tahammül edemeyeceğini söyledi.

Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ordu komutanları, ortak operasyon merkezi çalışmalarını teftiş etmek üzere bölgeye ziyarette bulundu. Bakan Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları ile birlikte incelemelerde ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa'ya giderek bölgedeki birliklerin komutanlarıyla bir araya geldi ve çalışmalara ilişkin brifing aldı.

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty başkanlığındaki ABD heyeti de önceki gün Türkiye ve ABD tarafından kurulacak olan ortak operasyon merkezi çalışmaları için Şanlıurfa’daydı.


Editörün Seçimi

Multimedya