Trump: Apple, ABD'de büyük miktarda para harcayacak

Trump: Apple, ABD'de büyük miktarda para harcayacak

Cumartesi, 17 Ağustos, 2019 - 10:15
ABD Başkanı Donald Trump’ın, Apple’ın CEO'su Tim Cook ile olan görüşmesinden bir kare (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump, dün, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, teknoloji devi Apple’ın ABD’de ‘büyük miktarda’ para harcayacağını duyurdu. Trump’ın açıklaması, Apple’ın CEO’su Tim Cook ile olan görüşmesinden önce geldi.

Trump, söz konusu açıklamasında, “Bu akşam, Apple’ın Ceo’su Tim Cook ile akşam yemeği yiyeceğim. ABD’de büyük miktarda para harcayacaklar” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Apple, geçtiğimiz Perşembe günü, ABD’de yaklaşık 60 milyar dolar harcadığını ve şu anda ülkede 90 binden fazla kişiyi istihdam ettiğini açıklamıştı.

Ürünlerinin çoğu Çin’de üretilen Apple, ABD’nin 1 Eylül’den itibaren Çin'den ithal edilen ürünlere uygulanacağı yüzde 10 ek gümrük vergisi kararına karşı çıkıyor.

Bu bağlamda Trump, Apple'ın, ürünleri için vergi muafiyeti çağrısını yanıtsız bırakarak, geçtiğimiz Temmuz ayında, “Dev bir teknoloji şirketi, ürünlerini ABD’de üretmeli. O zaman vergilere karşı çıkmasına gerek kalmaz ‘’ demişti.

Ancak ABD yönetimi, önceki gün, Apple’ın bazı ürünlerine yönelik gümrük vergisinin önümüzdeki Aralık ayına kadar ertelendiğini açıkladı.

Apple’dan, Trump-Cook görüşmesi hakkında bir açıklama gelmezken, ABD Başkanı da görüşmeye ya da ele alınan konulara ilişkin ikinci bir açıklama yapmadı.

Söz konusu adım, ABD ve Çin arasında gitgide kızışan ticaret savaşının ve iki ekonomik gücün, tüm küresel ekonomiyi tehdit eden bu savaşı sona erdirmeye yönelik sekteye uğrayan müzakere sürecini yeniden başlatma girişimlerinin ortasında atıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya