Sudan'da yeni bir dönemin başlangıcı

Sudan'da yeni bir dönemin başlangıcı

Cumartesi, 17 Ağustos, 2019 - 10:15
Sudan’da düzenlenen kutlamalardan bir kare (AFP)
Hartum/Ahmed Yunus

Sudan'ın başkenti Hartum’da bugün, siyasi anlaşmanın ve anayasa bildirisinin imzalanacağı tören hazırlıkları tamamlandı. Ayrıca Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ve Askeri Geçiş Konseyi (AGK), imzalar atılmadan önce egemenlik konseyi temsilcilerinin isimlerini duyurmaya hazır olduklarını bildirdiler.

İsminin açıklanmasının istemeyen bir ÖDBG lideri, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, ÖDBG’nin konsey temsilcileri hususunda bir uzlaşıya vardığını ve bu temsilcilerin, ‘Sıddık Taver, Fadva Abdurrahman Ali Taha, Hasan Şeyh İdris ve Muhammed el-Feki Süleyman’ olduklarını açıkladı.

Öte yandan Şarku’l Avsat’a konuşan AGK Sözcüsü Şemseddin Kebaşi, AGK’nın egemenlik konseyi temsilcilerinin isimlerinin bugün resmi olarak duyurulacağını söyledi. Fakat daha önce basında yer alan haberlerde, Abdulfettah el-Burhan’ın konsey başkanı olarak belirlendiği, Muhammed Hamdan Daklu’nun onun yardımcılığı görevine getirildiği ve konseydeki diğer isimlerin ise Şemseddin Kebaşi, Salah Abdulhalık ve Yasir el-Atta olacağı kaydedilmişti.

Sudan devrimi yeni bir aşamaya giriyor

Belirlenen zaman çizelgesine göre egemenlik konseyi, yarın, anayasal yeminini gerçekleştirecek ve sonrasında AGK Başkanı Abdulfettah el-Burhan, askeri konseyin feshedildiğini açıklayacak. Anayasa bildirisinin ve siyasi anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte Sudan devrimi yeni bir aşamaya geçmiş olacak. Özgürlük ve değişim koalisyonuna bağlı saha çalışma komitesi tarafından yapılan açıklamada, nihai anlaşmaların imzalanacağı 17 Ağustos 2019 gününün ulusal bir gün olacağı ve bunun ardından ülkenin talep edilen aşamaya geçiş yapacağı kaydedildi. Böylece adaletsizlik, zulüm ve ayrımcılığın sonuna gelindiğinin belirtildiği açıklamada, demokrasi ve eşitlik doğrultusunda yol alınacağı ifade edildi.

Yüksek Komite Başkanı General Muhammed Ali İbrahim, ilgili belgelerinin imzalanmasının Sudan'ı demokrasi, iyilik, kalkınma, barış ve özgürlük yoluna sevk edecek büyük bir başarı olduğunu söyledi. İmzaların atılmasının ardından Sudan'ın dış ilişkiler kapısını aralayacağını ifade eden General İbrahim, geçici hükümetin, ‘ülkenin terörü finanse eden devletler listesinden çıkarılması’ sorununu çözeceğini söyledi.

General İbrahim, anlaşmaların imzalanması münasebetiyle gerçekleştirilecek kutlamaların, mücadele, devrim ve değişimin imgelerini yansıtacağını belirtti. Ayrıca gerek anlaşmaya ilişkin yapılan olumlu açıklamalar, gerekse de iktidarın sivillere devredilmesi konusundaki iyimserliğini dile getiren İbrahim, geçiş dönemi belgelerinin imza törenine bir dizi kardeş ve dost devlet başkanlarının katılacağını söyledi. General İbrahim, imza törenine katılacak olan devlet başkanları arasında Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi ve Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit’in yer alacağını söyledi. Ayrıca imza törenine, bölgesel ve uluslararası kuruluşların temsilcilerin de katılacağını belirtti.

Anlaşmanın, hükümetin geçiş döneminde izleyeceği temelleri ve uyacağı kuralları belirlediğini belirten general, bir sonraki aşamadaki önceliklerin barışın sağlamak ve kapsamlı bir kalkınma gerçekleştirmek olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya