Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM uzmanı: İran’da çocukları da kapsayan infazlar dünyada en yüksek seviyede

BM uzmanı: İran’da çocukları da kapsayan infazlar dünyada en yüksek seviyede

Cumartesi, 17 Ağustos, 2019 - 11:45
İranlı bir güvenlik ajanı 2007 yılında Meşhed’de idama hazırlanıyor (Reuters)

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları uzmanı, İran’da geçtiğimiz yıl ifade özgürlüğü konusundaki kısıtlamalarda artış yaşadığını belirterek, Tahran tarafından özgürlüklerin çok sık ihlal edilmeye başlandığını söyledi.

AP haber ajansına göre, BM İnsan Hakları Konseyi İran Özel Raportörü Cavid Rahman, geçtiğimiz yıl İran’da aralarında çocukların da bulunduğu 253 kişinin idam edildiğini söyledi

Rahman, dün, BM Genel Kurulu’na sunduğu raporda, Tahran'da idam sayısının 2007 yılından bu yana en düşük seviyede olmasına rağmen dünyada en yüksek seviyelerde olduğunu söyledi.

Raportör açıklamasında, rakamlardaki düşüşün 2017 yılında İran’ın uyuşturucu karşıtı kanunda değişiklikler yapılması sebebi ile gerçekleştiğini belirterek, uyuşturucu infazlarının 2017 yılında 231, 2018 yılında ise en az 24’e düştüğünü ifade etti.

BM uzmanı, ayrıca 2018 yılından en az yedi çocuğu idam eden İran yönetimine sert tepki gösterdi.


Editörün Seçimi

Multimedya