Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan ve Pakistan arasındaki çatışma sürüyor

Hindistan ve Pakistan arasındaki çatışma sürüyor

Cumartesi, 17 Ağustos, 2019 - 14:15
Pakistan sınırındaki Hint güvenlik görevlileri (AFP)

Hindistan ve Pakistan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) yaklaşık 50 yıl aradan sonra düzenlediği Keşmir oturumunun ardından bugün sınır bölgesinde çatışma yaşadı. Oturum, Yeni Delhi’nin Keşmir’in özerklik statüsünü kaldırması sebebi ile yaşanan gelişmelerin ardından düzenlenmişti.

İki ülkenin 1947 yılında İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasının ardından çıkan çatışmalar Keşmir'de halen sürüyor.

Son çatışma, Hindistan hükümetinin 5 Ağustos’ta Keşmir’in özerklik statüsünü kaldırmasından sonra yaşandı. Yerel halk, alınan kararın ardından Pakistan’ın öfkesi ve Çin’in memnuniyetsizliği ile eş zamanlı olarak protesto gösterileri başlattı.

AFP’ye konuşan Hindistanlı üst düzey bir yetkili, çatışmanın halen devam ettiğini belirterek bir Hint askerinin öldürüldüğü bilgisini verdi. Pakistan'dan ise olaya dair bir açıklamayapılmadı.

Hint yetkililer, Başbakan Narendra Mondi’nin özerkliği kaldırma kararından birkaç önce bölgedeki kesilen haberleşme altypayısının bugün tamire başlandığını aktardı. Keşmir'de yaklaşık iki haftadır iletişim ağlarında sorun yaşanıyordu.

Yerel bir polis şefi, AFP’ye yaptığı açıklamada 100 telefon şebekesinden 17’sinin yeniden çalışmaya başladığını belirtti. Cep telefonlarındaki ve internetteki sorunun sürdüğünü söyledi.

İletişim araçları, merkezi hükümetin protesto gösterilerinden ve huzursuzluktan duyduğu endişeyle birlikte kesintiye uğramıştı.

Keşmir halkı, Yeni Delhi’nin özerklik statüsünü kaldırmasından rahatsız.

Hindistan yönetimi, Srinagar’a on binlerce asker takviye etmesinin yanı sıra bölgedeki bazı alanlara da barikat yerleştirdi. Bazı bölgeleri de dikenli tel ile çevirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya