Arap Dışişleri Bakanları ve yetkilileri Sudan'daki anlaşmayı Şarku’l Avsat’a değerlendirdi

Arap Dışişleri Bakanları ve yetkilileri Sudan'daki anlaşmayı Şarku’l Avsat’a değerlendirdi

Pazar, 18 Ağustos, 2019 - 09:15
Töreni Sudanlı kadın spiker sundu
Hartum / Şarku’l Avsat

Sudan'da Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile Askeri Geçiş Konseyi (AGK) arasında Anayasal Bildiri anlaşması imzalandı.Arap Dışişleri Bakanları ve yetkilileri anlaşmayı Şarku’l Avsat’a değerlendirdi.

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, Sudan halkı tarafından kaydedilen bu büyük başarı için gerçekleştirilen kutlamaların, Sudan halkının özgür halklara sunmuş olduğu örneklerin bir parçası olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Kuveyt Başbakan Yardımcısı Enes Salih, Sudanlı taraflar arasında imzalanan anlaşmanın Sudan'ın daha geniş ufuklara yöneldiği yeni bir dönemin başlangıcı ve güçlü bir Sudan’ın inşası için bir temel olduğunu söyledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin, anlaşmanın ülkenin içinde bulunduğu krizden bir çıkış yolu ve geleceği inşa etmeye yönelik atılan bir adım olduğunu dile getirerek, bugün elde edilenlerin kelimenin tam anlamıyla bir Sudan başarısı olduğunu söyledi.

Umman Sultanlığı Heyeti Başkanı ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Halife el-Harisi, daha iyi bir gelecek inşa edilmesi için Sudan halkının tüm bileşenleri arasında barış ve uyumun hakim olması yönündeki arzusunu dile getirdi.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Halil İbrahim ez-Zevadi, Sudan halkının önlerine çıkan bütün engellerin üstesinden gelebilme, ülkeyi kalkındırma ve güvenliği sağlama kabiliyetine sahip olduğunu söyledi.

Sadık el-Mehdi, “Geçiş dönemine ilişkin belgelerinin imzalanması, ülke, demokrasi ve barış için bir bayramdır. Birçok engel ve zorlukla karşılaşılacağı doğrudur, fakat halkın iradesi ve gençlerin kararlılığı bu engellerin üstesinden gelinmesini sağlayacaktır” açıklamasında bulundu.

Askeri Geçiş Konsey (AGK) Üyesi General Salah Abdulhalık, Sudanlı taraflar arasında anlaşmanın imzalandığı günün “Sudanlılar için tarihi bir gün” olduğu değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile olan ortaklıklarından dolayı iyimser olduğunu dile getiren Abdulhalık, iyi niyetle birlikte hareketle ettiklerini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya