​Johnson, Macron ve Merkel G7 Zirvesi öncesi görüşecek

​Johnson, Macron ve Merkel G7 Zirvesi öncesi görüşecek

Pazar, 18 Ağustos, 2019 - 12:30
Paris/Şarku’l Avsat

Diplomatik kaynaklar, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un, G7 Zirvesi öncesinde İngiltere’nin AB’den ayrılışını tartışmak üzere önümüzdeki hafta Paris’e giderek Emmanuel Macron ve Angela Merkel ile görüşebileceğini belirtti.

Fransız haber ajansının (AFP) Fransız bir diplomatik kaynaktan aktardığına göre Boris Johnson, net bir tarih verilmemekle birlikte önümüzdeki hafta Emmanuel Macron ile görüşmek için ‘muhtemelen’ Paris’e gidecek. Almanya Şansölyesi Sözcüsü ise Boris Johnson ile Angela Merkel’in yakın zamanda Berlin’de bir araya gelmesinin beklendiğini belirtti. Sözcü açıklamasında, “Şansölye ile yeni Başbakan Boris Johnson, bir kez telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Ancak İngiltere’nin AB’den çıkışı (Brexit) ve başka Avrupalı meseleleri tartışmak için karşılıklı masaya oturmak, kesinlikle fayda getirecek bir adım olur” ifadelerine yer verdi.

Boris Johnson, AB ile anlaşmak için müzakereleri başlatma konusunda başarılı olsa da olmasa da 31 Ekim’de AB’den çıkmaya kararlı olduğunu dile getiriyor. Temmuz ayının sonunda Brüksel, Londra’dan gelen, İngiltere’nin Brexit anlaşmasının yeniden müzakere edilmesi yönündeki talebi reddetti.

Bu esnada yeni İngiliz lider ile dayanışma halinde olduğunu gösteren ABD Başkanı Donald Trump, perşembe günü 31 Ekim’de Brexit’ten sonra Birleşik Krallık ile önemli ve güzel bir ticaret anlaşması imzalanacağı konusunda iyimser olduğunu ifade etti. G7 liderleri önümüzdeki hafta sonu Fransa’nın güneybatısında yer alan Biarttiz şehrinde bir araya gelecek.


Editörün Seçimi

Multimedya