Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Kongre üyesi Tlaib’in büyükannesi: Allah Trump’ı kahretsin!

ABD Kongre üyesi Tlaib’in büyükannesi: Allah Trump’ı kahretsin!

Pazar, 18 Ağustos, 2019 - 12:45
ABD Kongre üyesi Raşide Tlaib (AFP)
Tel Aviv/Şarku’l Avsat

ABD Kongre üyesi Raşide Tlaib’in büyükannesi Müftiye Tlaib’in, ABD Başkanı Donald Trump’ın son günlerde torununu hedef alan açıklamalarına gönderme yaparak “Allah, Trump’ı kahretsin!” dediği kaydedildi.

İsrail, geçtiğimiz Perşembe günü Trump’ın baskılarına boyun eğerek ABD Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili 2 Müslüman üyesi Raşide Tlaib ve Ilhan Omar’ın Batı Şeria’yı ziyaret etmesini yasaklamıştı.

Tlaib ve Omar, İsrail’in Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere yönelik politikalarına karşı çıkan Filistin yanlısı Boykot, Tasfiye, Yaptırımlar Hareketi’ne (BDS) destek verdiklerini açıklamıştı. İsrail yasalarına göre, bu harekete destek verenlerin İsrail’e girişi engellenebiliyor.

Ilhan Omar ve Raşide Tlaib, ABD Temsilciler Meclisi'ne seçilen ilk Müslüman kadınlar olarak tarihe geçti. Demokrat Parti'nin ilerici kanadında yer alan ikili, ABD Başkanına ve İsrail’in politikalarına yönelik ciddi eleştirilerde bulunuyor. Detroit doğumlu Raşide Tlaib, ABD Kongresine seçilen ilk Amerikan-Filistinli olarak dikkatleri üzerine çekmişti.

İsrail geçen Cuma günü ise Raşide Tlaib’in Batı Şeria'daki aile üyelerini “insani gerekçelerle” ziyaret etmesini onayladığını bildirdi. Tlaib ise Batı Şeria gezisini İsrail'in 'baskıcı koşulları' nedeniyle iptal ettiğini duyurdu.

Raşide Tlaib kendisine uygulanan 'baskıcı koşullara’ dair bir açıklamada bulunmazken İsrail medyası, Tlaib’in “Ziyaretim sırasında kısıtlamalara saygı göstereceğim ve İsrail'e karşı boykotu teşvik etmeyeceğim” sözü verdiğini iddia etti.
Trump büyükanne ile dalga geçti

Trump konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Kongre üyesi (Raşide Tlaib) İsrailli yetkililere, büyükannesini ziyaret etmek istediğini belirttiği bir mektup yazdı. İsrail de kısa bir süre zarfında bu talebi onayladı. Ancak Tlaib, çirkin ve planlı bir şekilde isteğinden vazgeçti. Burada tek kazanan Tlaib’in büyükannesi, onu şu anda görmek zorunda kalmayacak” ifadelerini kullandı.
Büyükanne Trump’a sert cevap verdi

Batı Şeria’da yer alan Beyt Ur el-Fuka köyündeki evinin bahçesinde oturan 90 yaşındaki Müftiye Tlaib ise kendisiyle röportaj yapan gazetecilere “Trump, Raşide gelmeyeceği için mutlu olmam gerektiğini söylüyor. Allah onu kahretsin! Ben mutluyum ve torunumun gelmesini istiyorum. Trump’a mutlu olduğumu ve torunumu görmek istediğimi söyleyin” dedi.

Raşide Tlaib’in amcası Bessam Tlaib ise büyükanne ve torunun 2006 yılından bu yana birbirini görmediğini belirterek şöyle söyledi: “Annem Raşide’yi bekliyordu. Geldiğinde bir koyun kesecek ve onun en sevdiği yemekleri hazırlayacaktı. Raşide büyükannesini ikinci bir anne olarak görüyor ve başarısını ona borçlu olduğunu söylüyor. Annem her zaman ona destek olurdu.”


Editörün Seçimi

Multimedya