​Devrim Muhafızları: ABD ve İngiltere'nin Körfez’deki varlığı güvensizlik getiriyor

​Devrim Muhafızları: ABD ve İngiltere'nin Körfez’deki varlığı güvensizlik getiriyor

Pazar, 18 Ağustos, 2019 - 13:15
ABD Donanması’na ait USS Boxer amfibik saldırı gemisi Hürmüz Boğazı’nda (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat

İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı General Ali Rıza Tengsiri, ABD ve İngiltere'nin Körfez bölgesindeki varlığının güvensizlik getirdiğini söyledi.

İran resmi haber ajansı IRNA’da yer alan habere göre İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Tengsiri, İran’ın bölgedeki diğer ülkelerle ittifak kurarak Körfez'de güvenlik sağlayabileceğini dile getirdi.

Tengsiri, İran’ın Körfez’de barış ve istikrar istediğini söylese de, Körfez'de nükleer yakıt kullanan herhangi bir geminin hedef alınması halinde bölgenin güneyinde yer alan ülkelerin kirlilik nedeniyle içme suyuna sahip olamayacağına ilişkin ifadeleri üstü kapalı bir tehdit olarak algılandı.

Cebelitarık yetkilileri ve İngiliz Donanması tarafından 4 Temmuz’da İran’a ait Grace 1 isimli petrol tankerine el konulmasının ardından Tahran ve Londra arasında ciddi bir diplomatik kriz yaşanmıştı.

İran da, 19 Temmuz tarihinde İngiltere bandıralı Steno Impero adlı tankere Hürmüz Boğazı'ndan geçişi sırasında denizcilik kurallarına uymadığı gerekçesiyle el koymuştu.

Cebelitarık Yüksek Mahkemesi İngiltere’nin alıkoyduğu İran tankerinin salıverilmesine hükmetmesinin ardından ABD tankerin alıkonulma süresinin uzatılmasını talep etmişti.

Mahkeme Başkanı Anthony Dudley ise ABD’nin tankerin salıverilmemesi yönündeki yazılı bir talebinin mahkemeye ulaşmadığını açıklamıştı.

Cebelitarık Başbakanı Fabian Picardo da, ABD’nin Grace 1 tankerine yönelik talebinin bağımsız bir otorite tarafından değerlendirileceğini belirtmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya