​KİK Sudan’daki tarihi anlaşmayı memnuniyetle karşıladı

​KİK Sudan’daki tarihi anlaşmayı memnuniyetle karşıladı

Pazar, 18 Ağustos, 2019 - 15:15
Anayasal Bildiri anlaşmasının imzalanma anı (AFP)
Riyad/Şarku’l Avsat

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Abdullatif bin Raşid ez-Zayani, Sudanlı tarafların uzlaşmaya vararak bölgesel ve uluslararası şahsiyetlerin huzurunda imzaladıkları anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

KİK Genel Sekreteri, Sudan Askeri Geçiş Konseyi (AGK) ile Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (ÖDBG) imzaladığı Anayasal Bildiri anlaşmasını ‘tarihi ve çok önemli’ olarak nitelendirdi.

Ez-Zayani, anlaşmanın kardeş Sudan halkının güvenlik, istikrar ve barışa kavuşmasını sağlayacağını söyleyerek, adalet, eşitlik, kalkınma ve refah temelli iyi bir yaşama yönelik arzularının gerçekleşmesi için de fırsat kapıları açacağını belirtti.

Sudan halkına, ülkenin yaşadığı zor durumların üstesinden gelme ve gelecek umutlarını elde etmek için yeni bir aşamaya geçme yönünde duyduğu güveni ifade eden ez-Zayani, uluslararası toplumun, geçiş dönemine girerek, istikrar, barış ve refah için yeni bir sayfa açan Sudan'ı acilen destekleyeceğine ilişkin umudunu da dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya