Suudi Arabistan Veliaht Prensi: Sudan'ın istikrarı bölge istikrarının önemli bir parçası

Suudi Arabistan Veliaht Prensi: Sudan'ın istikrarı bölge istikrarının önemli bir parçası

Salı, 20 Ağustos, 2019 - 06:45
SPA
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sudan’ın istikrarının bölge istikrarının önemli bir parçası olduğunu belirtti. Ayrıca Suudi Arabistan’ın imzalanan tarihi Anayasal Bildiri anlaşmasının ardından güvenlik ve istikrarı artıracak şekilde Sudan ve halkının yanında durduğunu vurguladı.

Veliaht Prens, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan’ın yanı sıra Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) liderlerinden Ahmed er-Rabi ile telefonda görüştü.

Tüm Sudanlı tarafların ulaştığı tarihi anlaşmayı tebrik eden Veliaht Prens, kardeş Sudan halkının özlemlerine ulaşmada da başarılar diledi.

Veliaht Prens, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Etiyopya Başbakanı'nın Sudanlı tarafları daha da yakınlaştırmak için oynadığı rolü takdir ettiğini ifade eden Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan’ın, bölgenin güvenlik ve istikrarına katkıda bulunan her türlü çabanın yanında olduğunu vurguladı.

Veliaht Prens, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki ile yaptığı telefon görüşmesinde ise Sudanlı taraflar arasında tarihi bir anlaşmaya varmak için harcanan çabalar için teşekkür ederek, Suudi Arabistan’ın Sudan halkının özlemlerini gerçekleştirmekle birlikte güvenlik ve istikrarını koruma konusundaki desteğinin altını çizdi.


Editörün Seçimi

Multimedya