Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği’nden vatandaşlarına 6.uyarı

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği’nden vatandaşlarına 6.uyarı

Pazartesi, 19 Ağustos, 2019 - 07:00
Ed-Dammam/İman el-Hattaf

Suudi Arabistan vatandaşı iki kardeş, geçtiğimiz Cuma günü İstanbul’daki turistik gezileri sırasında kimliği belirsiz şahıslarca silahlı saldırıya uğradı. Kardeşlerden birinin yaralanması ve her ikisinin de kişisel eşyalarının çalınmasının ardından Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği, İstanbul’daki vatandaşlarını 6. kez uyardı.

Saldırıdan yara almadan kurtulan Suudi Arabistan vatandaşı, yaşadıklarını Şarku’l Avsat’a şu ifadelerle anlattı;

“Geçtiğimiz Cuma akşamı kardeşimle birlikte İstanbul'daki Taksim Caddesi'nde dolaşmaya karar verdik. Bir kafede biraz zaman geçirdik. Otele dönmeye karar verdiğimizde, Türk uyruklu olduğuna inanılan iki silahlı adam aniden karşımıza çıktı. Biri benden cep telefonumu istedi. Ardından ateş ettiler ve ben kaçtım ancak kardeşimin kalçasına iki kurşun isabet etti.”

Söz konusu Suudi vatandaşı, olayı büyük önemle takip eden Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu ile derhal iletişim kurdukları bilgisini verdi. Türk güvenliğinin olaya müdahalesi hakkında ise bilgi vermedi.

Olayın ardından Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'deki Suudi vatandaşlarına yönelik uyarılar yinelendi ve hava karardıktan sonra Şişli ve Taksim’i gezmeye çıkan Suudi vatandaşlarından dikkatli olmaları istendi.

Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nin son uyarısının, bu yıl içerisinde Büyükelçilik tarafından İstanbul’daki vatandaşlarına yönelik yapılan 6. uyarı olduğuna dikkat çekildi.

Özellikle kalabalık mekanlarda pasaport ve değerli eşyaların korunması gerektiğini vurgulayan Büyükelçilik, vatandaşlarına, acil durumlarda kendileri ya da İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu ile iletişime geçme çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği, Haziran ayında Suudi turistlerin pasaportları ve paralarını hedef alan kapkaç çeteleri konusunda da bir uyarı yayımlamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya