İsrail-Lübnan sınır sorununu çözmek için ABD devrede

İsrail-Lübnan sınır sorununu çözmek için ABD devrede

Pazartesi, 19 Ağustos, 2019 - 08:15
Beyrut/Halil Felihan

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Beyrut ve Tel Aviv arasında sınır çizme sorunun çözümü için ABD’nin “kolaylaştırıcı” rolünü canlandırma kararı aldı. Müzakere mekanizması, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın Meclis Başkanı Nebih Berri ile Başbakan Hariri ile görüşmesiyle kuruldu.

İsrail tarafı geri çekilmeden önce ABD diplomasisi müzakere sürecinde bazı noktalarda ilerleme kaydetmişti. ABD’nin çabaları, 4 Temmuz’da Yakın Doğu İşleri Devlet Sekreteri Yardımcısı David Satterfield görevini bırakıp Türkiye’ye yeni elçi olarak atamak zorunda kalınca sona erdi.

Ancak ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Hariri'yle geçen Perşembe günü ofisinde yaptığı toplantıda, Dışişleri Bakanlığı’nın Yakın Doğu İşleri Direktörü David Shanker’in yerine yeni bir elçi atadığını söyledi. Hariri Pompeo'dan yeni elçiden görevine devam etmesini istedi.

Diplomatik kaynağın bildirdiğine göre Pompeo ve Hariri, sınır sorunun anlaşmayla bitecek bir çözüm yolunun bulunmasının zorunlu olduğu üzerinde anlaştıklarını bildirdi. Hariri, Pompeo ile sınır hakkında anlaştıkları konular hakkında Bakanlar Kurulunda brifing verecek ve mesele Temsilciler Meclisinde oylamaya gönderilecek.

Satterfield’in yerine gelecek görevlinin işi kolay olmayacak. Zira Satterfield’in bıraktığı yerde İsrail, hem kara hem deniz sınırının çizilmesine karşı çıkmış ayrıca yazılı bir metne imza atmaktan kaçınmıştı. İsrail sadece deniz sınırının çizilmesini isterken sınır belirlemede UNIFIL’ın rol almasını da kabul etmemişti.

Arapçayı iyi bilen Shanker, Hizbullah’ın rolü hakkında pek çok makale yazdı. Lübnanlı pek çok politikacıyla kişi ile yakın ilişkileri bulunan Shanker, Pentagon’da Lübnan ofisinin başında görev aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya