Kudüs Valisi işgal edilmiş şehrin ‘afet şehri’ ilan edilmesine çağrı yaptı

Kudüs Valisi işgal edilmiş şehrin ‘afet şehri’ ilan edilmesine çağrı yaptı

Çarşamba, 21 Ağustos, 2019 - 11:30
EPA
Ramallah/Şarku’l Avsat

Kudüs Valisi Adnan Gays, işgal altındaki Kudüs şehrinin İsrail’in Kudüs halkına ve mukaddesatına yönelik keyfi ihlallerinden dolayı “afet şehri” olarak kabul edilmesini istedi. Öte yandan, Filistin Dışişleri Bakanlığı ABD’deki üst düzey yetkilileri işgalci İsrail’in Mescid-i Aksa’da yaptıklarına arka çıkmakla suçladı.

Vali, mukaddes şehir Kudüs’te patlak veren olaylardan seçim başarısı için olayları kullanan İsrail Devlet Başkanı Binyamin Netanyahu’yu sorumlu tuttu.

Gays 1969 yılında Avustralya kökenli bir Yahudi’nin Selahaddin minberinin bulunduğu Mescid-i Aksa’nın doğu kapısını yakmasının 50. yılında bir konuşma yaptı.

Gays, Kudüs şehrinin en kötü şartlar altında ve doğrudan tehdit altında bulunduğunu belirttiği konuşmasında kentin “murabıt” halkı tarafından göğüslerini siper ederek Talmudizm ve yerleşimci zorbalığına direndiğini söyledi.

Kudüs Valisi, Filistin halkının ve Kudüslülerin Kudüs’ü Yahudileştirme planlarına karşı desteklenmesi çağrısında bulundu. Vali, kınama siyasetinden yürürlükte olan yasalara dayanarak Filistinliler için aktif bir eylem çağrısına geçilmesini istedi. BM’nin 1969’da aldığı 271 sayılı karar ile İsrail’in Mescid-i Aksa’nın 21 Ağustos’ta yakılmasının kınandığını hatırlattı.

Gays’ın talep ve uyarıları Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınların artması sonucu geldi. Dün de bir grup yerleşimci Yahudi İsrail güvenlik güçlerinin koruması altında Mescid-i Aksa’nın avlusuna baskın düzenledi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı Mescid-i Aksa baskınlarından işgale arka çıkan Beyaz Saray yetkililerini de sorumlu tuttu ve baskın olayıyla ilgili “Eğer Mescid-i Aksa amaç ziyaret olsaydı prosedürler uygulanır Cami avlusuna baskın yaparak girmezlerdi”dedi.

Bakanlık, Kudüs’e Filistin halkına yönelik İsrail’in açık savaşını kınadı ve işgalin yalnızca taciz, baskı ve zorla göç ettirme hamleleriyle sınırlı kalmadığını bizzat Filistinlilerin evlerini de yıktığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya