ABD, Yemen'de düşürülen İHA'yı araştırıyor

ABD, Yemen'de düşürülen İHA'yı araştırıyor

Perşembe, 22 Ağustos, 2019 - 09:30
Washington/Şarku’l Avsat

ABD ordusu, İran destekli darbeci Husiler tarafından Yemen’de düşürülen insansız hava aracı (İHA) ile ilgili olarak “araştırma” yapıldığını ­açıkladı.

AFP’nin haberine göre, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) sözcüsü, ordunun “Yemen’de izin verilen bir hava sahasında faaliyet gösteren İHA saldırısı hakkında inceleme yapıldığını” ifade etti.

ABD’li Yarbay Earl Brown konu hakkında yaptığı açıklamada, “İran'ın kışkırtıcı eylemleri ve Husi gibi silahlı gruplara desteği, bölgenin istikrarı ve ortaklarımızın istikrarı için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

Husiler, Sana'nın güneydoğusundaki Damar kentinde düşürülmüş bir İHA’nın gece çekilmiş fotoğrafını Twitter’dan yayınlarken, darbeciler İHA’yı kendi yapımı bir roketle imha ettiklerini belirtti.

Darbeciler, “İngilizce harflerin” yazılı olduğu hava aracına ait kalıntıların fotoğraflarını servis ederken, Reuters haber ajansı, ABD yetkililerine dayandırdığı haberinde, "MQ-9" tipi İHA’nın, Sana'nın güneyinde bulunan Damar kentinde vurulduğunu aktardı.

Bir yetkili, düşürülen İHA’nın roketle vurulduğunu belirterek, “Husiler İran’ın yardımı ile bu eylemi gerçekleştirdi. Bir İHA’nın kaybı mali olarak yüksek olsa da Washington'dan büyük bir tepki alması muhtemel değil" dedi.

Bir Husi sözcüsü, daha önce de ABD’ye ait bir İHA’nın düşürüldüğünü söylemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya