İsrail seçimleri öncesi Filistin öfkesi endişendiriyor

İsrail seçimleri öncesi Filistin öfkesi endişendiriyor

Perşembe, 22 Ağustos, 2019 - 12:45
Ramallah/Şarku’l Avsat

Haaretz Gazetesi’nin haberine göre 17 Eylül Knesset seçimlerinden önce yakın zamanda Filistin’de güvenlik olaylarının patlak vereceği tahmin ediliyor.

İsrail tahminleri siyasi ve ekonomik gerçeklere dayanıyor. Askeri analist, Aria Harel, huzursuzluğun biriktiğini ve son haftalarda operasyon girişimlerinin arttığına dikkat çekti.

Harel bu operasyon girişimlerinin bir kısmının Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlar ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Batı Şeria’nın bir kısmının İsrail’e ilhakını da içeren açıklamaları ayrıca Gazze’deki ihlaller ile giderek kötüleşen ekonomik durum nedeniyle arttığını belirtti. İsrail, şehit ailelerine verildiği gerekçesiyle vergi gelirlerinin bir kısmını kestiği için Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, gelirlerin geri kalanını almayı da reddetmişti.

Bu kriz daha önce benzeri görülmemiş bir sıkıntıya yol açtı. Altı aydan beri 160 bin memura maaşlarının yarısı veriliyor. Bunların 65 bini ise güvenlik görevlisi.

İsrail’in bu tahminleriyle Filistin güvenlik güçlerinin beklentileri birbiriyle tutarlı. Filistin güvenlik güçleri geçtiğimiz günlerde artan baskılar ve ekonomik kriz nedeniyle kapsamlı bir intifada uyarısında bulunmuştu.

Bir Filistin güvenlik raporuna göre işgal altındaki Batı Şeria’da silahlı saldırı olasılığı çok yüksek.

Son operasyonlar öncesinde hazırlanan raporda mevcut durumun devam etmesi halinde şiddetli isyanların artacağı uyarısı yapıldı.

Rapor, tutukluların ifadelerine, sokakta ve sosyal medyada söylediklerine dayanılarak hazırlandı.

Güvenlik durumunun giderek kötüleşecek olması hem İsrail hem de Filistin tarafından endişe kaynağı. Son hafta içinde gerçekleşen operasyonlardan birinde Batı Şeria’da bir yerleşim biriminin girişinde bir genç iki kişiyi ezmiş ve yaralanmalarına sebep olmuştu. Bu saldırından sadece bir gün önce iki genç Kudüs’te İsrail polislerine bıçakla saldırmışlardı.

Bu olaydan bir hafta öncede el-Halil yakınlarında bir İsrail askeri ölü bulunmuştu. Son aylarda iç istihbarat teşkilatı Şin-Bet, Hamas’ın Batı Şeria ve İsrail’de büyük operasyonlar gerçekleştirmek için eylem hazırlığında olduğunu belirtti. Şin-Bet son aylarda Batı Şeria’da operasyon düzenlemek isteyen bazı Hamas hücrelerinin çökertildiğini açıkladı.

Batı Şeria bir hafta içinde bu ortak kaygıları kayda değer bir şekilde dile getiren operasyonlara tanık oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya