Rusya uzaya silahlı robot gönderdi

Rusya uzaya silahlı robot gönderdi

Cuma, 23 Ağustos, 2019 - 09:00
Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin, bir atış poligonunda iki silahı aynı anda kulanan insansı uzay robotunun videosunu paylaşmıştı (Dmitry Rogozin / Twitter)​​​​
Moskova/Şarku’l Avsat

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gitmek üzere fırlatılan rokete insansı bir robot koydu.

Uzay robotu Fedor, perşembe günü Rusya'nın Baykonur kozmodromundan kalkan Soyuz roketinin tek yolcusuydu.

Independent Türkçe'nin haberine göre, daha önce Rusya'nın Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin, Fedor'un bir poligonda yüksek isabetli atışlar yaptığı videolar paylaşmıştı.

Robotun ISS'de 10 gün kalması bekleniyor. Bu sürede Fedor, uzay istasyonunda çıkabilecek bazı sorunları araç kullanarak gidermek gibi diğer yeteneklerini gösterecek.

1,80 boyundaki 160 kiloluk Fedor'un da bir noktada diğer astronotlarla beraber uzay yürüyüşlerine katılması bekleniyor.

Robotun kalkış sırasında tıpkı uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin gibi "Haydi gidelim, haydi gidelim!" dediği duyuldu.

Rus uzay ajansı Roskosmos yaptığı açıklamada "Robotun temel amacı, uzayda ve uzay araçlarında insanlar için tehlikeli olan görevlerin yerine getirilmesinde kullanılmasıdır" dedi.

Fedor ISS'yi ziyaret eden ilk robot değil. Çeşitli özel şirketler ve uzay ajansları da yörüngedeki laboratuvarda astronotlara yardımcı olmak için farklı makineler göndermişti.

2011'de NASA tarafından gönderilen ilk insansı robotun amacı da insanlar için fazla tehlikeli olan işlerin yapılmasıydı.

Benzer şekilde Japonya, 2013'te Kirobo adlı minyatür bir insansı robotu 18 ay süreyle uzaya göndermişti.

2018'deyse Airbus ve IBM de ISS'ye Watson'ın gelişmiş yapay zeka teknolojisiyle donatılmış bir "uçan beyin" göndermek üzere işbirliğine başlamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya