ABD ve Rusya 'yeni bir silahlanma yarışı başlatma riski' konusunda birbirlerini suçladı

ABD ve Rusya 'yeni bir silahlanma yarışı başlatma riski' konusunda birbirlerini suçladı

Cuma, 23 Ağustos, 2019 - 09:15
Rusya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy (AFP)
New York/Şarku’l Avsat

Rusya ve ABD, dün düzenlenen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) oturumunda yeni bir silahlanma yarışı başlatma riski konusunda birbirlerini suçladı. ABD ve Rusya, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) ihlal edildiğine yönelik karşılıklı suçlamada bulunarak anlaşmadan çekilmişti.

Rusya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy, ABD'nin bu hafta füze denemesi yaptığını hatırlatarak, ''ABD silah yarışına hazır'' dedi.

Polyanskiy, güvenliği sağlamak için ABD ile her türlü ciddi diyaloga hazır olduklarını dile getirerek, Avrupa Birliği’ni (AB) ABD’nin bu konudaki davranışlarına müsamaha göstermekle suçladı.

ABD'nin, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile 8 Aralık 1987'de imzaladığı INF anlaşması kapsamında yasak olan seyir füzesi denemesinin ardından Rusya, BMGK’nın toplanmasını talep etmişti.

ABD'nin Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Cohen de oturumda söz alarak, “Rusya ve Çin askeri yeteneklerini geliştirmeye devam ederken hala ABD'nin itidalli davranmasını bekliyor” yorumunda bulundu.

Cohen, ABD’nin seyir füzesi denemesini de ihtiyatlı ve tehdit edici olmayan bir deneme olarak nitelendirdi.

Rusya'nın Severodvinsk kentinde füze motor denemesi sırasında 5 bilim insanının hayatını kaybetmesine ve nükleer radyasyon seviyesinin yükselmesine neden olan gizemli patlamaya değinen Cohen, “8 Ağustos'ta Rusya'da tam olarak ne oldu? Patlamanın nedeni neydi? Bu sistem nedir? Hangi amaca hizmet ediyor?” diye sordu.

Cohen, ABD’nin, Çin’i de kapsayan ‘ciddi silah kontrolü’ ile ilgilendiğini de belirtti.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun ise Çin’in, Rusya ve ABD ile yapılan herhangi bir silah kontrol anlaşmasının parçası olmakla ilgilenmediğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya