Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SOHR: Suriye rejim güçleri TSK’nın İdlib’in güneyindeki gözlem noktasını kuşattı

SOHR: Suriye rejim güçleri TSK’nın İdlib’in güneyindeki gözlem noktasını kuşattı

Cuma, 23 Ağustos, 2019 - 09:45
İdlib’in güney kırsalında yer alan Han Şeyhun kasabasındaki yıkım (AFP-arşiv)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İdlib’in güneyinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait gözlem noktasının rejim güçleri tarafından kuşatıldığını öne sürdü.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman AFP’ye verdiği demeçte, “Rejim güçleri, İdlib’in güneyi ve Hama’nın kuzey kırsalında bulunan tüm köy ve kasabaların kontrolünü sağladıktan sonra şu anda TSK'nın Morek'teki gözlem noktasını kuşatıyor” şeklinde konuştu.

SOHR, ayrıca, dün gece yarısından sonra Güney İdlib kırsalında bulunan Maaret el-Numan şehrinde düzenlenen varil bombalı saldırılarda 1’i çocuk 3 sivilin hayatını kaybettiğini, 6 kişinin de yaralandığını tespit etti.

Rejim güçleri,  5 Ağustos'ta ateşkesin bozulmasından bu yana, Rusya'nın da desteğiyle kontrol altına aldıkları alanların sayısını 23'e çıkararak, stratejik Han Şeyhun kasabasını ele geçirmişti.

Gerginliğin Azaltılması Bölgesi’nde gerginliğin başladığı 30 Nisan’dan bugüne kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 761’e yükseldi.


Editörün Seçimi

Multimedya