Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron G7 Zirvesi öncesi nükleer anlaşmayı kurtarmak için Zarif ile görüştü

Macron G7 Zirvesi öncesi nükleer anlaşmayı kurtarmak için Zarif ile görüştü

Cuma, 23 Ağustos, 2019 - 14:15
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani (AFP-Arşiv)
Paris/Şarku’l Avsat

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD'li mevkidaşı Donald Trump ile bu hafta sonu gerçekleşecek olan G7 zirvesinde nükleer anlaşmayı kurtarmaya amacıyla görüşmelerde bulunmadan önce Elysee Sarayı’nda İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’i kabul etti.

Zarif, Paris ziyareti arifesinde, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin direktifi ile Macron’un nükleer anlaşmaya ilişkin önerilerini incelemek üzere Paris’e gideceğini bildirmişti.

Cevad Zarif, Macron’un Ruhani’yi arayarak, birkaç öneride bulunduğunu da açıklamıştı.

İran Dışişleri Bakanı, Paris ve Tahran arasında ortak noktalar olduğunu fakat bunların artması gerektiğini belirterek, “Ortak bir noktaya ulaşılıp ulaşılamayacağını görelim. Zaten anlaştığımız noktalar var” demişti.

Macron, bu hafta Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD Başkanı’nın Tahran'a uyguladığı aşırı baskı politikasına atıfta bulunarak, bu hafta sonu Fransa'da gerçekleşecek G7 Zirvesi sırasında İran dosyasının nasıl ele alınacağı üzerine görüşmeleri gerektiğini ifade etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya